Vakcíny proti novým variantám covidu dorazily do Česka. Zatím jsou určené pro třetí a čtvrtou dávku očkování
Nová adaptovaná vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.1 proti covidu-19 dorazila do České republiky a byla napřímo rozdělena do některých očkovacích míst po celé zemi. Zatím ji lze podle Evropské komise podávat jen jako posilující dávku osobám od 12 let. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě.
reklama
reklama
Předpokládaný termín spuštění registrací je od pondělí 12. září 2022, avšak některá očkovací místa mohou zahájit očkování dříve.
„Přešli jsme na upravené vakcíny, které jsou proti starým i novým mutacím omikron. Vždycky, když bude dostupná nová varianta, tak dostaneme tu nejnovější," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Po 19. září očekáváme už vakcíny upravené na varianty BA.4 a BA.5. Dohoda je, že nebudeme plýtvat prostředky," dodal Válek.
Další očkovací místa si mohou vakcínu objednat přímo u distributora. I proto ministerstvo zdravotnictví doporučuje zájemcům o vakcíny kontrolovat dostupnost nové vakcíny u konkrétního očkovacího místa. Ministr Válek nadále zdůrazňuje, že je důležité přeočkovat nejzranitelnější skupiny jako jsou lidé starší 65 let a lidé s dalšími přidruženými nemocemi.
reklama
Vakcíny na nové mutace až do konce roku
Země Evropské unie budou dostávat do konce letošního roku vždy už jen vakcíny upravené na nové mutace covidu. Uvedl to po včerejším jednání s výrobci vakcín v rámci neformálního jednání ministrů zdravotnictví v Praze ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Podle komisařky pro zdraví Stelly Kyriakidesové je dohoda také o větší flexibilitě dodávek podle potřeb členských zemí. EU se podle ní musí soustředit na posílení důvěry v očkování obecně a jasnou komunikaci. S tím souhlasili i ostatní ministři zdravotnictví evropských zemí.
Ministři během diskuse zdůraznili potřebu nalézt řešení na evropské úrovni, neboť pouze koordinovaný přístup dosáhne nejlepších možných výsledků.
„Zkušenost s covidem-19 bohužel prohloubila nedůvěru části občanů v očkování. Mnoho lidí zapomnělo, že očkování je jedním z největších výdobytků moderní medicíny. Kolikrát v historii to byla, stejně jako nyní, jediná cesta jak částečně, nebo úplně odvrátit naprostou katastrofu,“ dodává ministr Válek.
Ministři s výrobci Moderna a Pfizer/BioNTech jednali pod hlavičkou evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA).„Jednání probíhalo velmi konstruktivně, ale pochopitelně to bylo jednání ostré," popsal Válek. Doplnil, že postoj všech evropských zemí je jednotný a stejný má i Evropská komise a HERA.
Příští roky jsou z hlediska objednávání vakcín zatím v jednání. „Zásilky plánované na konec letošního roku tak budou posunuty na rok 2023 a zásilky pro rok 2023 dle potřeby členských států až na následující rok," doplnilo ministerstvo v tiskové zprávě. Smlouva s Modernou podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka měla končit letos, s Pfizerem v příštím roce.
Česká republika vynaložila zatím za vakcíny zhruba 19 miliard korun. Celkem se podle dat aplikovalo více než 17,9 milionu dávek vakcíny, z toho 83 procent od společnosti Pfizer/BioNTech a devět procent dávek od firmy Moderna. Další zůstávají ve skladech. Některé očkovací látky také putovaly do zahraničí, a to v hodnotě 272 milionů korun. Další část vakcín v hodnotě 190 milionů korun musela být zlikvidována, protože vypršela doba jejich použitelnosti.
Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama