Hlavička
24/12/2019

Vánoce záchranářů: Přibývá potíží z přejedení. Kapří kosti lidé neřeší

Na co si dát pozor o Vánocích, abychom neskončili v sanitce a nemocnici? Podle zkušeností pražských záchranářů hlavně na přejídání a drobné úrazy. Rybí kosti v krku prý lidé naopak skoro neřeší, prozrazuje ve vánočním rozhovoru mluvčí a operátorka záchranky Jana Poštová.

reklama

reklama

Vánoce prý bývají i pro záchranáře spíše klidnější. Podstatně horší očekávání mají každý rok od silvestrovských oslav. Na rozdíl od obchodů a skoro všech dalších služeb a profesí fungují záchranáři stejně jako ve všední dny.

Mnoho z nich tak Štědrý večer bohužel stráví v práci. \""Pokud slouží na Štědrý den, Ježíška si většinou posunou na den jiný,\"" řekla Našemu zdravotnictví mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Ačkoliv podle ní pomoc se zaseknutou rybí kostí v krku řeší přes záchranku jen minimum pacientů, pokud by se vám něco podobného stalo, doporučujeme článek: Jak na rybí kost v krku? Praktický návod pro vánoční nehodu

reklama


Liší se nějak tyto sváteční dny od běžného provozu záchranky? Volají lidé častěji nebo naopak méně a Vánoce bývají spíš klidnější?

Ačkoliv je prosinec dlouhodobě pro - nejen - pražské záchranáře nejvytíženějším obdobím celého roku, obecně lze říci, že například spektrum výjezdů se nijak zásadně neliší. Samotný Štědrý den bývá spíše klidnější a lidé volají třeba jen proto, že nám chtějí popřát hezké Vánoce.

Jaké jsou nejčastější  zásahy, ke kterým o Vánocích vyrážíte? A na co by si měli lidé kolem svátků dát největší pozor?

Spektrum výjezdů se skutečně zásadně neliší, nicméně častější bývají potíže zažívacího ústrojí, drobné úrazy. Přísloví \""všeho s mírou\"" asi nejlépe vystihuje to, čeho bychom se nejen v období Vánoc měli držet.

Možná jedna prosba od záchranářů na téma na co si dát pozor. Chtěli bychom důrazně upozornit, aby si rodiče zejména malých dětí opravdu velmi dobře promysleli, jestli vezmou své ratolesti na Silvestrovský večer do centra města. Nejrizikovější jsou místa s velkou koncentrací lidí, které se s trochou nadsázky v poslední večer roku změní na válečnou zónu. Nejen, že si děti takovou procházku neužijí, ale vzhledem k manipulaci se zábavní pyrotechnikou, bohužel často v těsné blízkosti ostatních lidí, riskujeme jejich zdraví.

Více se v tuto dobu také pije alkohol. Je to u výjezdů záchranky znát?

Při oslavách Nového roku každoročně zaznamenáváme několik desítek případů spojených se samotnými oslavami a tedy i s požíváním alkoholu.

A co třeba žlučníky nebo žaludeční problémy z přejedení?

Ano, to skutečně bývají časté potíže našich pacientů, velmi pravděpodobně proto, že si obecně o Vánocích dopřáváme nepříliš zdravou stravu.

Pověstné bývají také rybí kosti v krku. Pomohou si lidé sami nebo občas i k tomu volají záchranku?

To jsou skutečně fámy, jde o zcela výjimečná volání, jsou to pouze jednotky případů v průběhu řady let a nejčastěji jde jen o telefonát, který bývá vyřešený poskytnutím rady.

Už občas slýcháme stále častější výbuchy pyrotechniky. Zasahovali jste už u někoho zraněného pyrotechnikou a bývá to kolem Vánoc obvyklé nebo častější než jindy?

Takové případy zaznamenáváme téměř výlučně v průběhu Novoročních oslav. Jde každoročně asi o 15 až 20 úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou. Je však nutné podotknout, že jde jenom o špičku ledovce, protože o valné většině případů drobnějších úrazů se záchranná služba ani nedozví a jsou řešené jinou cestou.

Máte kvůli vánočním svátkům nějak omezený \""sváteční\"" provoz? A jak se s tím vyrovnávají ti, co musí zůstat ve službě?

Provoz kvůli svátkům jistě neomezujeme. Myslím, že pro většinu kolegů z provozu jsou to dny jako každé jiné. Pokud slouží na Štědrý den, Ježíška si většinou posunou na den jiný.

Asi pro vás bývá náročnější Silvestr než vánoční svátky, ne? Připravujete se na něj nějak speciálně?

Silvestr bývá dlouhodobě nejvytíženější noční službou v roce, provoz proto posilujeme, stejně jako každý rok. Na Václavském náměstí bude také tradičně umístěný náš modul pro hromadná neštěstí Golem.

Hezké svátky Vám i záchranářům. A velké díky těm, co jsou ve službě...


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama