Hlavička
Zprávy -
19/01/2022

Vláda nechce prohlubovat příkopy ve společnosti a rozhodla: Očkování proti covidu nebude povinné

Očkování proti covidu-19 nebude pro nikoho povinné. O dnešním rozhodnutí vlády informoval na tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Povinnost měla podle vyhlášky, kterou schválila končící vláda Andreje Babiše, platit pro lidi nad 60 let a některé profese od března letošního roku.

reklama

reklama

„Důvody pro povinné očkování neshledáváme. Nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti,“ řekl premiér.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na Twitteru zároveň napsal, že povinné očkování proti covidu-19 od začátku považoval za nesmysl. „Slíbil jsem, že horkou jehlou sepsanou vyhlášku minulé vlády novelizujeme a povinné očkování zrušíme. Dnes se tak stalo. Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit,“ dodal.

To ale podle premiéra Fialy nemění jejich postoj k vakcinaci. „Je to stále nejlepší způsob boje proti covidu. Je to nejistější cesta, jak se vyhnout vážnému průběhu nemoci a jak se vyhnout hospitalizacím. Čísla to dokazují naprosto jasně,“ upozornil a doporučil, aby se lidé nechali naočkovat.

reklama

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je toto rozhodnutí o nepovinném očkování proti covidu špatné.

Česká republika je na 22. místě v počtu naočkovaných lidí, a co se týká počtu třetích dávek, jsme na dvacátém místě. Naopak v počtu zemřelých na covid jsme na třetím místě za Bulharskem a Maďarskem. Je jasné, že pokud se drtivá většina dospělých nenaočkuje, budeme se v epidemických vlnách trápit dál a dál. O to víc lidí bude umírat, o to větší budou ekonomické ztráty. Nevím, jakou metodou chce vláda přimět lidi, aby se očkovali, zatím žádnou aktivitu v této oblasti nevyvíjí,“ uvedl Kubek pro Seznam Zprávy.

Nyní jsou v Česku k dispozici čtyři vakcíny, kterými se mohou lidé očkovat – Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech, Spikevax od Moderny, VAXZEVRIA od AstraZenecy a Janssen. Ještě se čeká na novou vakcínu Nuvaxovid od společnosti Novavax, kterou nedávno schválila Evropská léková agentura.


Úprava pandemického zákona

Vláda projednala a schválila také návrh novely zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 (tzv. pandemický zákon) a zákona o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění covid-19.

Platnost stávajícího pandemického zákona, na jehož základě především vyhlašuje Ministerstvo zdravotnictví a hlavní hygienička protiepidemická opatření, končí 28. února. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhlo jeho prodloužení na neurčito. Zároveň je v něm připraveno několik úprav.

„Reagujeme jimi na zkušenosti s pandemickým zákonem, reagujeme na rozsudky Nejvyššího správního soudu, které ukázaly, že nebylo možné na základě tohoto zákona regulovat některé činnosti, například stravovací služby, diskotéky atd. Zákon je teď upraven tak, aby to v souladu s judikaturou, která mezitím vznikla, šlo. Rozšiřuje se také možnost vydávat opatření i pro Ministerstvo obrany a Ministerstvo vnitra tak, aby to korespondovalo se zákonem na ochranu veřejného zdraví. Zákon přináší také nový způsob vyhlašování karantén a izolací,“ upřesnil premiér Fiala.


Pozitivních raketově přibývá

Epidemie koronaviru přitom v Česku dál sílí kvůli variantě omikron, která už u nás dominuje. V úterý testy potvrdily 28 469 pozitivních případů, což je nejvíce případů na jeden den za celou dobu epidemie. V mezitýdenním srovnání potvrdily laboratoře nárůst o zhruba 16 000. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

Počet hospitalizovaných pacientů nadále klesá. V úterý jich leželo v nemocnicích 1635, z nichž 252 je v těžkém stavu. 

Z důvodu rostoucích pozitivních případů, a to i na základě pondělního testování ve školách, se vláda rozhodla, že ředitelé škol budou moci v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli covidu-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno.

Návrh předložil ministr školství Petr Gazdík. Sněmovna o něm bude jednat ve stavu legislativní nouze příští týden, aby mohl platit co nejdříve. Při výuce na dálku i mimořádném ředitelském volnu by podle něj měli mít rodiče dětí do deseti let nárok na ošetřovné.

„Reagujeme tím na situaci ve školách, kde už se v souvislosti s nástupem varianty omikron na řadě míst objevují problémy. Je to podle nás dobrá cesta. Už dopředu jsme řekli, že nechceme jít cestou lockdownu, nepovažujeme za dobré, aby se zavíraly školy. Tady ředitelé budou mít v ruce více funkčních nástrojů, aby se mohli rozhodnout a mohli jednat adekvátně podle situace u nich na škole,“ konstatoval předseda vlády Petr Fiala.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dodal, že v druhé polovině března vláda představí plán opatření ke covidu do letních prázdnin. Vznikají tři varianty, bude i dlouhodobý plán. 

V kontextu toho jsme upravili pandemický zákon. Chystáme tři variantní řešení, která budou vycházet z diskuse s odborníky nejen z Anglie, ale například teď v poslední době z Holandska, kde také dochází k nějakým posunům, s odborníky z Francie a dalších zemí, a která zohlední, jak se situace bude vyvíjet v České republice, doplnil Válek na dnešní tiskové konferenci.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama