Hlavička
Rady a tipy -
25/08/2019

Vši mají v létě sezonu. Co s nimi? Vyhněte se těmto fámám a mýtům

Vši kdysi bývaly mezi školáky zbožím. Mít je ve vlasech znamenalo ulít se z vyučování a i dnes se typicky šíří mezi dětmi. Přes všechna opatření jsou k tomu ideální podmínky na letních táborech. Co dělat, když u sebe nebo u dětí najdete vši? Nepodléhejte panice ani fámám.

reklama

reklama

Veš dětská už svým jménem naznačuje, že bývá záležitostí dětí. Není to tak od věci, děti jsou zkrátka kontaktnější, a stejně jako mezi sebou umí lépe šířit třeba chřipku, dokážou snadno přenést i vši. Vši se proto později nevyhýbají ani dospělým, stačí jim, že mají další přestupní stanici...


Vši sice neskáčou, ale velmi dobře lezou

reklama

První důležitá věc – vši nejsou blechy a neskáčou. Zato dobře přežívají a lezou, takže se na vás mohou dostat skoro kdykoli a kdekoli, třeba ze sedačky v autobusu. Anebo z vlastního dítěte. Rozhodně se proto rozlučte s představou, že vši jsou jen záležitostí zanedbaných lidí. Mohou být kdekoli, a pokud nejste plešatí, jste stále jejich cílem.

Napadení vší dětskou je onemocnění, kterému se říká pedikulóza. Veš je malý parazit, který sice nepřenáší závažné choroby, ale když se ve vlasech objeví, bývá nesnesitelný. Jeho přítomnost se projevuje nepříjemným svěděním, dermatitidou, v některých případech dokonce zvýšenou teplotou nebo zvětšením mízních uzlin.

Protože jde o parazita velmi rozšířeného, potkáme se s ním alespoň jednou za život skoro všichni. V každé rodině se pak najde nějaký zaručený recept, jak se zavšivením bojovat. Ale pozor! Mnohé babské rady jsou jen mýty, které nefungují a někdy mohou být i nebezpečné.


Mýtus č. 1: Vši jsou známkou špatné hygieny 

To, že vši mají v oblibě jen špinavé hlavy, je jeden z nejrozšířenějších mýtů. Ano, tyto malé potvůrky se u „špindírů“ drží daleko déle než u lidí, kteří na hygienu dbají a okamžitě se jich snaží zbavit. Nicméně platí, že vši chytí i ti, kteří si hlavu myjí denně. Paradox je, že veš umí velmi dobře plavat, takže si ji můžeme odnést i z veřejného bazénu.  


Mýtus č. 2: Veš dětská napadá jen děti

Už samotné jméno tohoto parazita je poněkud zavádějící. Ačkoliv děti jsou ohroženy nejvíce, ani jako dospělí vůči nim nejsme imunní – tedy pokud máme vlasy. Chytit veš navíc můžeme prakticky kdekoliv, kde je větší počet lidí. „Veš se nejčastěji přenáší přímým kontaktem, kterému se nevyhnou jak školní děti, tak dospělí. Veš sice neumí skákat ani létat, zato perfektně leze. Proto ji můžete chytit například i v autobuse či v kině,“ vysvětlila doktorka farmacie Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu. 


Mýtus č. 3: Psí šampon je nejlepší 

Na internetu najdete mnoho rad, jak se zbavit vší. Častým typem na webech pro maminky je i použití „zázračného“ šamponu na parazity určeného pro zvířata. Na to pozor! Tyto přípravky nejsou v žádném případě určeny pro člověka, protože obsahují chemikálii, která je již pár let v přípravcích pro lidi zakázána. Důvod je prostý – naše tělo skrze kůži vstřebá i nebezpečné chemické látky obsažené ve „zvířecím“ šamponu či spreji. Další nebezpečnou radou je použití petroleje. Ten může vážně poleptat pokožku hlavy, navíc je to snadno vznětlivá hořlavina.  


Mýtus č. 4: Vši přežijí kdekoliv 

Vši vlasy nikdy dobrovolně neopouštějí. Když totiž přijdou o přísun krve, ztratí při teplotě 18 °C schopnost pohybu za 35 hodin. Při teplotě 26 °C se přestanou hýbat už během 24 hodin. Avšak sát krev přestanou v důsledku dehydratace už dávno předtím.


Mýtus č. 5: Jedinou prevencí je ostříhání vlasů 

Nežijeme v době, kdy bylo jediným řešením ostříhat zavšivenou hlavu nakrátko. Vší se dnes dá zbavit bez větších obtíží pomocí šamponu nebo insekticidních sprejů. Holit hlavu kvůli tomu rozhodně není nutné.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Gilles San Martin, (CC BY-SA 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama