Hlavička
13/04/2023

Výpadky léků v lékárnách budou ještě pokračovat. Situace by se měla stabilizovat v první polovině května, ujišťuje Válek

Vláda odsouhlasila ve středu 13. dubna žádost Ministerstva zdravotnictví stanovit podmínky úhrady ze zdravotního pojištění a ceny pro konečného spotřebitele antibiotického léčivého přípravku s obsahem amoxicillinu a kyseliny klavulanové podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. Jedná se o mimořádné dodávky antibiotických suspenzí pro děti z Irska a Portugalska, jimiž chce ministerstvo pokrýt výpadky v dodávkách běžně hrazených antibiotických léčiv.

reklama

reklama

Výpadky některých druhů antibiotik v tuzemských lékárnách by měly ustat v první polovině května, protože výrobci urychlí dodávky naplánované na později a další desítky tisíc balení budou přivezeny z ciziny. Řekl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády. V České republice jsou dosud na základě mimořádných opatření hrazeny antibiotické léčivé přípravky s obsahem penicilinu, azitromycinu a s kombinací amoxicilinu a kyseliny klavulanové. S úhradou těchto přípravků vláda vyslovila souhlas již dříve.

Vyšší nemocnost a výpadky ve výrobě

S nedostatkem antibiotik, a hlavně dětských sirupů proti horečce se v Česku potýkáme od podzimu loňského roku. Podle Válka jsou hlavními důvody špatné plánování výrobců, vyšší nemocnost nebo výrobní důvody.

Vydáním mimořádného opatření Ministerstvo zdravotnictví stanoví od 1. května 2023 na 12 měsíců úhradu léčivých přípravků registrovaných v jiných zemích EU. Díky tomu budou k dispozici další desítky tisíc balení antibiotických suspenzí s obsahem kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové i samostatného amoxicilinu. Léčiva budou plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Vláda tak podle Válka schválila už několikátý mimořádný dovoz antibiotik.

reklama

„Principiálně jde o dětské antibiotické sirupy, ale i o práškové formy. Jedná se o desítky tisíc balení," řekl s tím, že vždy byla dostupná nějaká alternativa účinné látky, byť třeba v jiné lékové formě nebo od jiného výrobce.

Ministerstvo zdravotnictví ale podle ministra zdravotnictví pracuje na dlouhodobém koncepčním řešení. Momentálně jsou zpracovávány připomínky z meziresortního připomínkového řízení k další novele zákona o léčivech, která má za cíl mj. stanovit výrobcům léčiv povinnost zajistit, po oznámení přerušení dodávek, pro české pacienty dodávky tohoto léku odpovídající jeho spotřebě na 1-2 měsíce, což zajistí čas a vytvoří prostor pro minimalizaci dopadů výpadku. Ministerstvo zdravotnictví ji předloží vládě do konce května.

Nad rámec legislativních změn a současné pracovní skupiny vedené náměstkem Dvořáčkem také Ministerstvo zdravotnictví připravuje stálý tým, který se bude zabývat monitoringem dodávek ve vztahu k aktuálním i předpokládaným spotřebám a jednáním s výrobci tak, aby bylo možné v maximální míře předcházet výpadkům, případně zmírnit dopady nedostupnosti léčiv na pacienty.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama