Hlavička
Rady a tipy -
30/07/2024

Vysoký tlak má každý třetí člověk nad 25 let. Sice nebolí, ale tiše zabíjí

Schválně, když se ve svém okolí zeptáte, kolik z dotazovaných lidí má vysoký tlak? Možná si říkáte, že se to týká jen starších lidí. Není tomu tak. Vysoký tlak má každý třetí člověk nad 25 let. Pokud je hodnota krevního tlaku vysoká dlouhodobě, jedná se o arteriální hypertenzi. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Není radno ho podceňovat.

reklama

reklama

Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí. Podle statistik se s arteriální hypertenzí a přidruženými komplikacemi léčí po celém světě miliarda lidí.  

Další statistiky poukazují na fakt, že pouze 54 % dospělých má hypertenzi diagnostikovanou a jen 21 % pacientů má vysoký krevní tlak pod kontrolou. V České republice žije zhruba dva a půl milionu osob s vysokým krevním tlakem. Očekává se však další nárůst počtu nových pacientů.

„Vysoký krevní tlak je definován hodnotou krevního tlaku nad 140/90 mm Hg, která už negativně působí na tepny a může časem vést k vážným problémům jich samotných, ale i srdce či mozku. Je alarmující, že vysoký tlak má každý třetí člověk nad 25 let, více než polovina lidí nad 55 let a specificky muži nad 55 let trpí vysokým tlakem více než ze dvou třetin,“ popisuje MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Pro srovnání: optimální krevní tlak má hodnotu 120/80 mm Hg.

reklama

„Arteriální hypertenze je závažné civilizační onemocnění. Je jedním z rizikových faktorů podílejících se na poškození cév aterosklerózou a vede k nedostatečnému prokrvení ostatních orgánů. Podle toho, který orgán je poškozen, hrozí riziko infarktu, selhávání srdce, mrtvice, poškození ledvin nebo jiná onemocnění. Mezi příznaky patří například bušení srdce, bolesti hlavy, závratě nebo únava,“ varuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: 

„Onemocnění se však bohužel velmi často neprojevuje vůbec, proto je stěžejní nezanedbávat preventivní prohlídky u lékaře a pravidelně si krevní tlak monitorovat.“

Jaká je nejlepší prevence?

Mezi rizikové faktory hypertenze patří kouření, nadměrná konzumace soli a nezdravých potravin, nedostatek spánku, pohybu a nadměrný stres. Při stresu se totiž vyplavují látky, způsobující zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Nesmíme zapomínat ani na rodinnou anamnézu.

Nejlepší prevencí vysokého krevního tlaku je proto zdravý životní styl. To zahrnuje zejména dostatek pohybu a přiměřenou tělesnou hmotnost, méně solené a obecně nezdravé stravy a také střídmost v konzumaci alkoholu a kouření. Významnou roli hraje i stres. 

Velmi záhodno je také chodit na preventivní vyšetření, které případné zvýšení tlaku dokáže včas odhalit a díky tomu i včas řešit. Současná medicína má dostatek velmi efektivních přípravků na snížení tlaku, které v kombinaci s úpravou životního stylu dokáží zdraví pacientů účinně pomoci.

„Zdravotní pojišťovny dlouhodobě propagují účast na preventivních prohlídkách, jejichž součástí je pravidelná kontrola krevního tlaku. Čísla se postupně zlepšují, nicméně i tak na prohlídky nechodí kolem 40 % lidí,“ říká Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR. „Důsledkem je, že pak přicházejí s vážnějšími problémy a pozdě. Ostatně – v populaci prodělá mrtvici každý pátý člověk a zhruba u každého desátého je i příčinou úmrtí,“ dodává.  

Krevní tlak si můžete nechat změřit také v lékárnách. „Některé lékárny se specializují na poradenství v oblasti kardiovaskulárních onemocnění, včetně hypertenze. Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou odbornou společností pro aterosklerózu vytvořila pro lékárníky garantovaný kurz Screening kardiovaskulárních onemocnění, po jehož absolvování lékárníci dokáží přispět k identifikaci rizikových pacientů a včas je odešlou na kontrolu k lékaři. U již léčených pacientů podporují jejich spolupráci při léčbě nebo umějí zlepšit jejich stav úpravou režimových opatření. Pacienti si samozřejmě mohou měřit tlak také sami doma, musí však dodržet zásady správného postupu, aby měření mělo výpovědní hodnoty,“ vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárnické komory.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama