Jaké jsou opravdu mzdy a platy ve zdravotnictví? Ministerstvo svým nedávným tvrzením o vysokých odměnách lékařů a sester vyvolalo mezi zdravotníky bouři. Někteří proto začali své příjmy zveřejňovat. Přidejte se k nim a ukažte, kolik a za co berete. Zachováme vaši anonymitu.
reklama
reklama
Byla to zdánlivě běžná tisková konference ministerstva zdravotnictví. Odehrála se 6. května a ministr Adam Vojtěch na ní prezentoval úspěchy svého rezortu. Titulek tiskové zprávy ministerstva z toho dne zní: „Odměna lékařů a sester významně převýšila průměrnou mzdu v ČR a vyrovnala se průměru EU.“
Optimistická zpráva ministerstva oznámila, že lékaři si v Česku letos vydělají průměrně 84 000 korun a průměrná sestra bude mít nebo už má příjem kolem 43 000 korun za měsíc. V poměru k průměrnému českému platu dosáhli podle ministerstva evropského středu a sestry se tu dokonce mají stejně jako ty německé v Německu.
reklama
Staví ministerstvo veřejnost proti zdravotníkům?
Zpráva okamžitě vyvolala vlnu kritiky. Proti takovému výkladu údajů i uváděným číslům se ozvali nejen řadoví lékaři a sestry, ale přidala se i Česká lékařská komora. „Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí,“ komentoval analýzu ministerstva prezident komory Milan Kubek. Psali jsme o tom v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.
Někteří lékaři dokonce podezírají ministra ze záměrného štvaní pacientů proti lékařům a sestrám. „Tolik zla už dlouho žádná zpráva ve zdravotnictví neudělala. K mému zděšení to došlo tak daleko, že ministerstvo chce postavit laickou veřejnost proti zdravotníkům,“ řekl například lékař a šéf lékařských odborů (LOK-SČL) Martin Engel.
Poslanci analýzu o platech odmítli
Proti výkladu ministerstva se ovšem postavili také poslanci. Analýzu při poměrně bouřlivém jednání výboru pro zdravotnictví odmítli. Závěry ministra Vojtěcha (ANO) tam nejčastěji napadali překvapivě poslanci-lékaři z jeho vlastní strany. Nakonec se shodli na závěru, aby ministerstvo analýzu přepracovalo a doplnilo.
Zprávě vyčítají, že směšuje veškeré odměny lékařů a sester a neodlišuje přesčasy, příplatky, počet úvazků, kategorie zdravotníků ani jejich zaměstnavatele nebo regiony. Navíc podle nich srovnává a prezentuje statistiky OECD tak absurdně, že se pro Česko v odměňování lékařů a sester stávají vzorem Mexiko a Chile na prvních místech. Více se o tom dočtete v článku Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec.
Podělte se anonymně o výši svých platů a mezd
Pozadu nezůstali ani čeští lékaři a sestry. Začali veřejně i anonymně sdílet výši svých příjmů, aby ukázali, že jejich skutečný plat často zdaleka nedosahuje čísel prezentovaných ministerstvem zdravotnictví. Některé z těchto reakcí jsme popsali v článku Jak je to s platy lékařů? Jeden z nich ukázal výplatní pásku. To budete zírat.
Rozpoutala se kolem něj skoro stejně vášnivá diskuse jako kolem zprávy ministerstva o odměnách ve zdravotnictví. Redakce se proto rozhodla vyzvat lékaře a sestry, aby zveřejnili výši svých příjmů a popsali, z čeho se skládají, kolik je v nich přesčasů nebo odměn za směnný provoz a jiné úvazky nad běžnou práci a zaměstnání.
Pokud se chcete podělit o informaci o svých příjmech ve zdravotnictví, rádi ji využijeme, ale v žádném případě nebudeme nikde uvádět vaše celé jméno ani konkrétní pracoviště nebo kamkoli tyto údaje předávat. Zajímá nás především váš hrubý plat na hodinu, měsíc či rok. Rovněž tak pro srovnání i vaše profese (lékař, sestra ap.), druh zaměstnavatele, kvalifikace, délka praxe, počet přesčasů, úvazků a jiných odměn nebo klidně čistý příjem proti odslouženým hodinám. Anebo prostě uveďte jen to, co a jakým způsobem uznáte za vhodné.
Údaje či vaše citace bychom chtěli (zásadně anonymně!) využít v dalším textu o příjmech lékařů a sester v České republice. Přidejte svůj komentář nebo popis vašich příjmů a jejich obvyklé skladby. Pro větší autenticitu uvítáme klidně i fotografie nebo kopie vašich výplatních pásek se zakrytými osobními údaji (případně se o to postaráme).
Kontaktovat redakci můžete na emailu info@nasezdravotnictvi.cz nebo prostřednictvím facebookového profilu Naše zdravotnictví. Případně můžete své anonymizované údaje sdílet s ostatními na našem profilu a využijeme je také. Děkujeme.
David Garkisch
Ilustrační foto: Alpha Stock Images, Nick Youngson, thebluediamondgallery, (CC BY-SA 3.0)
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama