Hlavička
04/08/2021

WHO vyzývá: Zastavte očkování třetí dávkou. Svět potřebuje vakcíny

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala všechny země, aby nejméně do konce září zastavily očkování třetí dávkou proti covidu. Vakcíny by teď měly jít do chudých zemí, protože propast v očkování se zvětšuje. Pak budeme čelit novým mutacím ze třetího světa a potřebovat nové upravené vakcíny.

reklama

reklama

Je to dosud nejsilnější prohlášení WHO k přerozdělování očkovacích látek ve prospěch chudších států. Světová zdravotnická organizace má v plánu do konce září naočkovat alespoň deset procent populace v každé zemi.


Většinu vyrobených vakcín „spolkl“ bohatý svět

reklama

Nejnovější výzvu k moratoriu světu dnes adresoval přímo generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci (záznam například ZDE). „Chápu snahu všech vlád chránit své lidi před variantou delta. Nemůžeme ale akceptovat země, které už využily většinu celosvětové nabídky očkovacích látek a používají jich ještě více,\"" řekl šéf WHO Tedros.

Vysvětlil i současnou situaci v boji s koronavirem ve světě. Bohaté země s vysokými příjmy podaly v květnu kolem 50 dávek očkování na každých 100 lidí a tento počet se navíc podle WHO od té doby zdvojnásobil. Chudé země dokázaly kvůli nedostatku zásobování podávat pouze 1,5 dávky na každých 100 lidí.

Ve výsledku tak více než 80 procent vakcín putovalo až dosud do bohatých a středněpříjmových států, které ale tvoří jen polovinu světové populace. „Potřebujeme to naléhavě otočit, aby většina vakcín nesměřovala do zemí s vysokými příjmy, ale naopak nízkopříjmovým zemím,“ prohlásil Tedros.


Lékařka: Když necháme svět neočkovaný, budeme čelit novým mutacím

Výzva přichází ve chvíli, kdy bohaté státy už zahájily nebo připravují očkování třetí dávkou vakcín. Podle WHO přitom nepanuje zcela jednotný vědecký názor na to, zda je v tuto chvíli nutné očkovat třetí dávkou vakcín a jaký vliv to má na hladinu protilátek proti koronaviru v krvi.

Svět tak stojí před volbou, jakou cestou se vydat. Chránit přitom jen své občany nebo bohatší část lidské populace na úkor ostatních se nemusí vyplatit. „Skutečnost, že očkujeme zdravé dospělé posilovací dávkou vakcín, je krátkozraký způsob myšlení,“ řekla agentuře Reuters lékařská poradkyně organizace Lékaři bez hranic Elin Hoffmann Dahlová.

„Pokud budeme i nadále ponechávat většinu světa neočkovanou, budeme se vznikem nových variant v budoucnu zcela určitě potřebovat další upravené vakcíny,“ vysvětlila lékařka.


Česko zatím neví, zda se bude očkovat třikrát

Očkování třetími dávkami už začalo například v Izraeli, kde tuto kampaň (pro všechny šedesátníky a starší) zahájil třetí injekcí přímo izraelský prezident Isaac Herzog. Izrael je přitom nejproočkovanější zemí světa. 

Spojené státy zase v červenci podepsaly smlouvu se společností Pfizer/BioNTech na nákup a dodávku dalších 200 milionů dávek. Mají být určené pro očkování dětí a jako posilující třetí dávka vakcíny. Podobně se k očkování třetí dávkou staví i Německo, které to oznámilo veřejnosti včera či Velká Británie, která plánuje rozdat mezi zranitelné skupiny populace milion třetích dávek. 

Česko zatím ještě neví, jak se k výzvě WHO a podávání třetích dávek postaví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes jen oznámil, že se obrátil na odborníky. Mají mu vypracovat stanovisko k tom, jestli je nutné a účelné očkovat některé lidi i třetí dávkou vakcín. Vojtěch se chce rozhodnout do konce srpna.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0reklama

reklama

reklama

reklama