Hlavička
10/01/2021

Zdravotníci v ohrožení: Nakazil se každý čtvrtý. Rizikem jsou i ambulance

Zdravotníci by v přístupu k očkování proti covidu-19 měli být podle nového záměru Ministerstva zdravotnictví rozděleni do dvou skupin. Česká lékařská komora to ale považuje za nepřijatelné. Podle jejího šéfa jsou v ohrožení všichni zdravotníci, ti v ambulancích dokonce možná nejvíc.

reklama

reklama

Dosud mělo očkování směřovat přednostně k lékařům, sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. Tak se také v prosinci začalo očkovat. Jak ale informovala CNN Prima News, nová strategie Ministerstva zdravotnictví rozděluje zdravotníky do dvou skupin, takže vakcínu dostanou jen ti, co přicházejí do styku s covidovými pacienty.


Televize to zjistila z interního dokumentu Ústřední vojenské nemocnice. V něm se upravuje přístup zdravotníků k vakcíně. Dostanou ji ti na covidových jednotkách a zaměstnanci a klienti domovů pro seniory.

reklamaAmbulantní lékaři v ohrožení


Podle šéfa České lékařské komory je to ale chyba. „To je nepřijatelné,“ prohlásil dokonce prezident komory Milan Kubek v Českém rozhlase. Podle něj jsou lékaři v běžných ambulancích paradoxně ještě ohroženější než ti z jednotek s covidovými pacienty. Tam se personál striktně chrání, zatímco běžní lékaři a sestry čelí nákaze bez tak důkladné ochrany.


Není náhodou, že největší počet zemřelých se rekrutuje právě ze zdravotníků z ambulantních sektorů, protože práce kolegů v nemocnicích na covidových jednotkách ve skafandrech je extrémně náročná, ale mnohem větší nebezpečí je v ambulancích, kde nevíte, kdo vám do té ambulance přichází. Až poté, kdy jste pacienta vyšetřil, byl jste s ním v blízkém kontaktu, tak se zjistí, že je infekční,“ uvedl Kubek v rozhovoru pro Český rozhlas.Kubek: Zdravotníci melou z posledního


Právě zdravotníci jsou nákazou statisticky nejpostiženější profesí. Celkem jich onemocnělo už 55 000, skoro deset tisíc nemocných připadá na lékaře, dvacet pět tisíc na sestry a zbytek na další personál. V tuto chvíli s koronavirem bojuje 7 800 zdravotníků, z toho je nemocných 1 400 lékařů a 3 500 sester. Už jich na nákazu 34 zemřelo.


Podle prezidenta lékařské komory už je zdravotnictví na hraně svých možností. „Zdravotníci už opravdu melou z posledního,“ varuje prezident Kubek. Přispívá k tomu i fakt, že se všichni zdravotníci pohybují v jiném režimu než zbytek společnosti. I když mají rizikový kontakt a běžně by pak měli zůstat doma v karanténě, musí podle rozhodnutí vlády pracovat dál.


Jakkoli je to kvůli zvládání epidemie pochopitelné, zdravotníky to podle Kubka nesmírně vyčerpává. „Řada kolegů musí pracovat, i když mají následky po infekci, stále se necítí dobře, mají spoustu nejrůznějších obtíží,“ prohlásil.Očkováni musí být všichni zdravotníci


Lékařská komora po ministrovi Blatném chce, aby neomezoval vakcinaci zdravotníků. „Česká lékařská komora požaduje, aby ve skupině s absolutní prioritou byli očkováni všichni zdravotníci, kteří jsou při své práci v přímém kontaktu s pacienty nebo s potenciálně infekčním materiálem. A to jsou v podstatě úplně všichni,“ upozornil prezident komory Kubek.


O tomto požadavku jednal Kubek s ministrem zdravotnictví už mezi vánočními svátky i minulý týden a vznesl ho i na jednání zdravotního výboru Sněmovny. Rozhodnutí by mělo padnout po jednání vlády zítra.


Kubek ovšem kritizoval i přístup vlády a ministerstva k očkování obecně: „Celkově je očkovací strategie strašně málo ambiciózní, protože neočekává, že by se proočkoval dostatečný počet lidí včas. Pokud se máme vyvarovat další vlny epidemie na podzim, tak bez nutnosti přijímat nějaká drastická opatření, která by paralyzovala ekonomiku a náš život, potřebujeme nejpozději do konce měsíce září naočkovat sedm milionů lidí. A pro zvládnutí jarní vlny bychom potřebovali naočkovat do konce března tak 2,5 až tři miliony rizikových osob, zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. To se evidentně nepodaří. Když se podíváme například do Izraele, kde již mají naočkováno více než 1,5 milionu lidí a očkují denně 150 tisíc osob, tak ta neschopnost naší administrativy zorganizovat adekvátní očkování je do nebe volající.“


David Garkisch

Ilustrační foto: stocksnap.io

reklama

reklama

reklama

reklama