Zdravotníci by v přístupu k očkování proti covidu-19 měli být podle nového záměru Ministerstva zdravotnictví rozděleni do dvou skupin. Česká lékařská komora to ale považuje za nepřijatelné. Podle jejího šéfa jsou v ohrožení všichni zdravotníci, ti v ambulancích dokonce možná nejvíc.
Dosud mělo očkování směřovat přednostně k lékařům, sestrám a dalšímu zdravotnickému personálu. Tak se také v prosinci začalo očkovat. Jak ale informovala CNN Prima News, nová strategie Ministerstva zdravotnictví rozděluje zdravotníky do dvou skupin, takže vakcínu dostanou jen ti, co přicházejí do styku s covidovými pacienty.
Televize to zjistila z interního dokumentu Ústřední vojenské nemocnice. V něm se upravuje přístup zdravotníků k vakcíně. Dostanou ji ti na covidových jednotkách a zaměstnanci a klienti domovů pro seniory.
Ambulantní lékaři v ohrožení
Podle šéfa České lékařské komory je to ale chyba. „To je nepřijatelné,“ prohlásil dokonce prezident komory Milan Kubek v Českém rozhlase. Podle něj jsou lékaři v běžných ambulancích paradoxně ještě ohroženější než ti z jednotek s covidovými pacienty. Tam se personál striktně chrání, zatímco běžní lékaři a sestry čelí nákaze bez tak důkladné ochrany.
„Není náhodou, že největší počet zemřelých se rekrutuje právě ze zdravotníků z ambulantních sektorů, protože práce kolegů v nemocnicích na covidových jednotkách ve skafandrech je extrémně náročná, ale mnohem větší nebezpečí je v ambulancích, kde nevíte, kdo vám do té ambulance přichází. Až poté, kdy jste pacienta vyšetřil, byl jste s ním v blízkém kontaktu, tak se zjistí, že je infekční,“ uvedl Kubek v rozhovoru pro Český rozhlas.
Kubek: Zdravotníci melou z posledního
Právě zdravotníci jsou nákazou statisticky nejpostiženější profesí. Celkem jich onemocnělo už 55 000, skoro deset tisíc nemocných připadá na lékaře, dvacet pět tisíc na sestry a zbytek na další personál. V tuto chvíli s koronavirem bojuje 7 800 zdravotníků, z toho je nemocných 1 400 lékařů a 3 500 sester. Už jich na nákazu 34 zemřelo.
Podle prezidenta lékařské komory už je zdravotnictví na hraně svých možností. „Zdravotníci už opravdu melou z posledního,“ varuje prezident Kubek. Přispívá k tomu i fakt, že se všichni zdravotníci pohybují v jiném režimu než zbytek společnosti. I když mají rizikový kontakt a běžně by pak měli zůstat doma v karanténě, musí podle rozhodnutí vlády pracovat dál.
Jakkoli je to kvůli zvládání epidemie pochopitelné, zdravotníky to podle Kubka nesmírně vyčerpává. „Řada kolegů musí pracovat, i když mají následky po infekci, stále se necítí dobře, mají spoustu nejrůznějších obtíží,“ prohlásil.
Očkováni musí být všichni zdravotníci
Lékařská komora po ministrovi Blatném chce, aby neomezoval vakcinaci zdravotníků. „Česká lékařská komora požaduje, aby ve skupině s absolutní prioritou byli očkováni všichni zdravotníci, kteří jsou při své práci v přímém kontaktu s pacienty nebo s potenciálně infekčním materiálem. A to jsou v podstatě úplně všichni,“ upozornil prezident komory Kubek.
O tomto požadavku jednal Kubek s ministrem zdravotnictví už mezi vánočními svátky i minulý týden a vznesl ho i na jednání zdravotního výboru Sněmovny. Rozhodnutí by mělo padnout po jednání vlády zítra.
Kubek ovšem kritizoval i přístup vlády a ministerstva k očkování obecně: „Celkově je očkovací strategie strašně málo ambiciózní, protože neočekává, že by se proočkoval dostatečný počet lidí včas. Pokud se máme vyvarovat další vlny epidemie na podzim, tak bez nutnosti přijímat nějaká drastická opatření, která by paralyzovala ekonomiku a náš život, potřebujeme nejpozději do konce měsíce září naočkovat sedm milionů lidí. A pro zvládnutí jarní vlny bychom potřebovali naočkovat do konce března tak 2,5 až tři miliony rizikových osob, zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. To se evidentně nepodaří. Když se podíváme například do Izraele, kde již mají naočkováno více než 1,5 milionu lidí a očkují denně 150 tisíc osob, tak ta neschopnost naší administrativy zorganizovat adekvátní očkování je do nebe volající.“
David Garkisch
Ilustrační foto: stocksnap.io
-
JirkaP123 Prezident ČLK bohužel tahá za kratší konec provazu. Bylo zřejmě rozhodnuto už na podzim. Tlak ze strany ČLK v současném okamžiku na situaci nic nezmění a změnit ani nemůže. Budu se opakovat. Vláda se zjevně rozhodla že nás řízeně promoří. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením docenta Blatného, který se stal jedním z architektů postupného promoření populace spočívající ve strategii několika epidemických vln, se spoléhá na zdravotníky že opět nějakým zázrakem vše zvládnou a udrží nemocnice v chodu. Rozvolňováním a utahováním opatření vyvolají další tři až čtyři vlny epidemie, během kterých prodělá infekci a získá imunitu asi tak 50-60% obyvatelstva. Řízené promoření zaplatí životem desítky tisíc lidí a je cynickým kalkulem party pánů Babiše, Havlíčka a paní Schillerové. Jejich názorem je, že se jedná převážně o lidi čerpající peníze z veřejných rozpočtů a dopad pro státní kasu bude v samém důsledku pozitivní. Blatný se stal smutnou loutkou této tragedie. Otázkou je, zda převzal či nepřevzal aktivní aktivní roli. Odpovědí je možná rétorika jeho vyjádření, ve kterých opakuje, že už to bude lepší. Možná, že se jedná pouze o můj subjektivní ale neodbytný pocit, že s Vámi baví někdo jako s dítětem, kterému nechce říct něco problematického. Přestože kolabují krematoria a nemocnice, dostáváme se do horší a brutálnější situace než na podzim, slyšíme na tiskové konferenci, že krematoria kolabují běžně a nemocnice nekolabují vůbec. Mlžení, polopravdy, neúplné informace. Řešení zvolené vládou považuji za absolutně nepřijatelné. Za situace, kdy je k dispozici vakcína, která může už brzy ochránit všechny, je záměr s promořením populace zcela amorální a ničím neomluvitelný. -
Milena Stát řídí tlupa neschopných a zároveň všehoschopných amatérů.
-
-
Luboš tady vidíme toho krizovaného manažera v praxi, že, paně redaktore, alias "já jsem manažer a tohle je logistická operace, jo, potřebuje to člověka s tahem na branku" -
Lékař senior Stat by se mel o zdravotniky starat,protože je potřebuje! Mel je jiz dříve slušně zaplatit, a teď je ockovat v prvni řadě ,hlavně seniory! Mrtvý lékař nebo sestra nikomu nepomůže. Lékaři důchodci jsou dnes už bohužel nepostradatelni! -
Michal Tak ať jdou dělat k funebrákům,tam se určitě nenakazí a nic už nezkazí !!!!! -
Milena U funebráků se mohou nakazit také... Jinak vaše poznámka je krajně.... hloupá až tupá. -
JirkaP123 Jasný, necháme tu felčařinu koňovi, ten má větší hlavu. Hlavně nezapomeň hrdino, nadělit tuhle svoji filipiku každému bílému plášti, ke kterému v budoucnosti přijdeš škemrat, aby ti s něčím pomohl.
-
-
Lékař senior Pane Michale,jste zcela mimo. Kdo se pak o vás bude starat? Mohli by jit taky k taxislužbe,jak jim radil p.Klaus. -
Lékař senior Když jsem dostal fakturu za pohřeb táty, bylo tam za uložení těla do rakve účtováno více, než platí pojišťovna za vyšetření chirurgem s 2. atestaci! To snad není nikde na světě! Je spis zázrak, že zdravotnictvi ještě funguje. Dokud se nebudou nemocnice prát o pacienty tak,jako pohřební ústavy o mrtvoly ,nebude zdravotnictvi v pořádku. Proč je to tak? Aspoň, že se už perou o lékaře. Tam kde lékaře už nemají, nabízejí slušné peníze. Tam,kde ještě jsou , to stale nepochopili . Tomu,kdo jim to leta táhne, nepridaji ,když odejde,pak na toto místo hledají jiného za dvojnásobek. Když jsem před 40 začínal na chirurgii,říkal primář, že doktorů muze mít kolik chce,dnes si naopak lékaři mohou vybírat! Přitom z obrovských nákladů na provoz nemocnice třeba o UPS je mzda tech par lékařů zlomek, ale proč by, jim platili,když mají poslání! -
ola ....perfektní, pravdivé.... podobné: za 1 den hospitalizace přicmrndá zdravotní pojišťovna méně než se zaplatí za přespání ve 3hvězdičkovém hotelu.
-