Hlavička
Kauzy -
15/09/2023

Zdravotnické odbory se postavily za mladé lékaře a protestují proti přesčasům ve zdravotnictví. Plánují se obrátit i na Evropskou komisi

Novela zákoníku práce zahrnující také navýšení dobrovolných přesčasů ve zdravotnictví nazdvihla ze židle už i zdravotnické odbory. Ty se chtějí kvůli ní obrátit i na Evropskou komisi (EK). Uvedl to na včerejší tiskové konferenci předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Novelu, která umožňuje lékařům sloužit až dvojnásobné množství přesčasů proti současné legislativě, už v úterý schválila Sněmovna. V neděli ji podepsal i prezident Petr Pavel.

reklama

reklama

Novelu odmítají také mladí lékaři, kteří spustili iniciativu „Lékaři jsou jenom lidi“. V současné době může podle zákoníku práce zaměstnavatel nařídit všem pracovníkům 150 hodin přesčasů za rok, u zdravotníků je možnost dobrovolně pracovat až 416 hodin. Novela by umožnila zvýšit dobrovolný objem hodin až na dvojnásobek, u pracovníků zdravotnických záchranných služeb na více než 1000 hodin.

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociálních věcí ČR Dagmar Žitníkové je nejhorší to, že novela stav na pět let zafixuje a nic se nezmění. Novela vznikla primárně jako transpozice směrnice EU do české legislativy, zlepšuje mimo jiné podmínky pracovníků zaměstnaných na dohodu nebo pracujících z domova. „Je paradoxní, že je to součástí novely o slaďování pracovního a soukromého života," řekl Engel.

Podle něj je třeba analyzovat, jak směrnici aplikují v Rakousku a Německu. „Jsou nám dávané za vzor, že to tam také mají," popsal. Problematický může být také legislativní proces, protože směrnice platí už od roku 2013, letos končí přechodné období, měli by to podle něj posoudit právníci. Zároveň podle něj sice hrozí pokuta, pokud nebude směrnice v české legislativě do 19. září, ale stejně tak hrozí, pokud budou změny proti duchu aplikované směrnice. „Je to v té preambuli, takže pokuta hrozí tak jako tak," dodal pro ČTK.

reklama

Tisková konference však neodrážela jen divokou situaci ve zdravotnictví, ale napříč celou společnosti. Odbory proto sepsaly výzvu vládním politikům České republiky. Přečtěte si ji celou:

ZASTAVTE TO A BUĎTE OPRAVDU ZODPOVĚDNÍ!

Zastavte rozpad společnosti, stoupající nenávist mezi jednotlivými skupinami občanů a narůstající agresivitu! Neschopnost adekvátně a včas řešit ekonomické problémy utajovaná pomocí polopravd a lží vedla k pozdním a asociálním řešením na úkor jednotlivých skupin občanů a k vyvolávání podezírání a nevraživosti mezi nimi. To proti sobě žene mladé a staré, zaměstnance a živnostníky, rodiny s dětmi a důchodce… Přitom důsledky špatných politických rozhodnutí dopadají na všechny z nich, všichni jsou oběti.

Zastavte rozpad systému zdravotnictví, úbytek zdravotníků a zhoršování péče! Přezíravý postoj k problémům ve vzdělávání zdravotníků, k situaci přetížených zaměstnanců nemocnic a záchranek způsobil personální krizi, která se dál prohlubuje a způsobuje horší dostupnost péče i její zhoršení, pokud jde o čas věnovaný pacientům. To dál zhoršuje pracovní podmínky, stres, vyvolává to agresivitu ze strany pacientů. Vládní úsporný balíček situaci zaměstnanců a jejich frustraci ještě prohloubí a zhorší problémy, které s tím souvisejí. Zdravotnictví je veřejnou službou, jejíž význam pro společnost je zcela zásadní. Zdravotní péče se nedá poskytovat bez zdravotníků a dalších zaměstnanců, začněte se k nim podle toho chovat!

Zastavte rozpad systému sociálních služeb, úbytek pracovníků a nedostupnost péče! Dlouholeté podfinancování sociálních služeb, ignorování demografického vývoje a dopadu na systém sociálních služeb vede k nedostatku kapacit sociálních služeb pro občany, k přetěžování jejich zaměstnanců a nemožnosti získat další zaměstnance. Skončete s nedůstojným handrkováním o financích na provoz sociálních služeb a o penězích na důstojné pracovní podmínky a odměňování jejich zaměstnanců. 

Zastavte arogantní politiku, nadřazené a přezíravé chování vůči občanům  a ignorování skutečného sociálního dialogu! Přestaňte toto chování schovávat za slova o odpovědnosti a začněte se chovat opravdu odpovědně! Správa věcí veřejných je vám svěřena jen dočasně, fungující zdravotnictví a fungující sociální služby jsou ale trvalou potřebou občanů, jejíž význam vzhledem ke stárnutí populace stále stoupá.

Zrušte pro zdravotníky § 93a zákoníku práce a omezte přesčasovou práci. Zvyšte zásadním způsobem základní platy a mzdy ve zdravotnictví a sociálních službách. 

JEDINĚ TAKTO ZASTAVÍTE ÚBYTEK PERSONÁLU, KTERÝ JE PRO POSKYTOVÁNÍ KVALITNÍCH ZDRAVOTNÍCH A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NEZBYTNÝ.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: www.zdravotnickeodbory.cz

reklama

reklama


reklama

reklama