Živnostníci pozor, mění se záloha zdravotního pojištění. Připlatíte si

Za více než polovinu lidí platí zdravotní pojištění stát. Za zaměstnance ho pak odvádí zaměstnavatel. Živnostníci ho za sebe platí sami - neměli by proto zapomenout, že už v lednu se minimální záloha mění. Nově si každý měsíc připlatí o dvě stovky navíc.

Minimální pravidelná záloha na zdravotní pojištění je navázaná na průměrnou mzdu v zemi. Ta každým rokem stoupá a proto se vždy na přelomu roku zvyšují i zálohy, které musejí odvádět všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), zjednodušeně všichni živnostníci.


Termín splatnosti se nemění, výška záloh ano

Po celý letošní rok museli živnostníci odvádět měsíčně 2024 korun. Tato částka  se příští rok zvýší na 2208 korun za měsíc. Důležité je vědět, že to platí už pro první platbu v lednu. 

Termín splatnosti se u pojistného na zdravotní pojištění nemění, pro OSVČ je nadále od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu tedy musí OSVČ odvést od 1. ledna 2019 do 8. února 2019. 


Za víc než polovinu lidí hradí pojistné stát

Po roce se opět mění se i výše pojistného, které za „své“ pojištěnce platí stát. Od 1. ledna 2019 je tato částka 1 018 Kč (místo dosavadních 969 Kč). "Stát je plátcem pojistného za více než polovinu všech pojištěnců; u VZP to bylo v loňském roce průměrně 57 procent," upozornil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Nárok na platbu pojistného státem mají nezaopatřené děti, důchodci, příjemci rodičovského příspěvku, ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené, osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeči o zaměstnání a mnozí další.

Další podrobnosti o pojištění a změnách od Nového roku se dozvíte v přehledu České správy sociálního zabezpečení.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku