Hlavička
Rady a tipy -
04/04/2020

Ztratili jste náhle čich nebo chuť? Může jít o příznak nákazy koronavirem

Lékaři a vědci stále více poznávají nový koronavirus. Nejen jeho výzkumem, ale i přes jeho projevy a symptomy pacientů. Jedním z nich je náhlá ztráta čichu nebo chuti či obou těchto smyslů. Lidé, kterým se to stane, by se měli nechat vyšetřit a také dodržovat karanténu.

reklama

reklama

\""Skoro nejím, všechno v ústech mi chutná jak prach, protože mám pořád otupělou chuť a čich,\"" popsala před několika dny pro Novinky.cz šestašedesátiletá Italka Alessandra Kustermannová svůj stav po vyléčení z nákazy koronavirem.

Lékařka sloužila s kolegou, který se virem nakazil a ona později od něj. Odstěhovala se od manžela a dobrovolně se uzavřela do karantény. Nějakou dobu pobyla i na polointenzivní péči v nemocnici, přestože na plicní ventilaci nakonec nemusela být připojena.


reklama

Lékař: Lidé se ztrátou čichu mohou být skrytými přenašeči viru

Ztráta čichu a chuti je podle mnoha různých pozorování lékařů v celém světě jedním z typických syndromů onemocnění Covid-19. Potvrzuje to i Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN Motol. V rozhovoru popisuje, proč nemocní lidé ztrácejí kromě jiného právě čich a chuť. 

Podle vědců z Harvardovy univerzity, jak informovala agentura Bloomberg, je ztráta chuti a čichu jedním z hlavních příznaků nemoci. Ověřili to nejen pozorováním, ale také studií na základě dat z genomů lidí a myší. V zadní části nosu máme buňky se specifickými proteiny, na které se koronavirus zaměřuje. Jakmile je zasáhne, člověk přijde částečně nebo úplně o čich. Nezřídka pak ztratí i chuť...


Můžete potvrdit, že ztráta čichu provází onemocnění koronavirem?

Podle dostupných analýz dat z Asie a narůstajícího množství pacientů zejména v Itálii, ve Španělsku, Velké Británii a v USA je zjevné, že ztráta nebo zhoršení čichu, odborně anosmie, resp. hyposmie, a ztráta chuti neboli ageuzie jsou zásadními příznaky spojenými s nákazou Covid-19. 

Co je příčinou ztráty čichu a chuti v těchto případech? 

Obecně patří mezi nejčastější příčiny úplné (anosmie) nebo částečné ztráty čichu (hyposmie) viry, které způsobují infekce horních cest dýchacích, často označované jako nachlazení. K nim se právě skupina koronavirů řadí.

Viry mohou ovlivnit čichovou funkci několika způsoby. Zánět nosní sliznice, který vyvolávají, může omezit přístup vdechovaného vzduchu do oblasti stropu nosní dutiny, kde je lokalizován specializovaný čichový epitel, a narušit detekci vůní. Virus může přímo napadnout a poškodit buňky čichového pole ve stropu dutiny nosní. Další možností je poškození nervové dráhy, kterou jsou čichové vjemy vedeny z nosu do čichového centra v mozku. Protože se na vlastním vnímání chuti významně podílí i čichové vjemy, bývají často při poruše čichu postiženy i vjemy chuťové.

Přichází ztráta čichu spolu s ostatními příznaky, nebo je předchází?

Tyto příznaky se často vyskytují u pozitivně testovaných pacientů, kteří neměli žádné jiné symptomy. Pokud se ztráta čichu objeví náhle, řádově ve dnech, a není spojena s jinými zřejmými onemocněními nosu či vedlejších dutin nosních, jako jsou například rýma s nosní neprůchodností, nosní polypóza, sinusitida a podobně, jde v současnosti o vysoké riziko koronavirové infekce. Pacienti s anosmií bez dalších symptomů mohou patřit mezi takzvané skryté přenašeče onemocnění.

Mají pacienti se ztrátou čichu navštívit lékaře? 

Pacienti by teď neměli navštěvovat svého praktického lékaře či ORL specialistu jen kvůli izolované ztrátě čichu, pokud nemají jiné dýchací obtíže nebo další problémy, které vyžadují lékařskou péči.

Je ztráta čichu zařazena mezi příznaky, kvůli kterým je potřeba pacienty na covid-19 testovat?

Tito pacienti zatím bohužel nesplňují současná kritéria pro testování nebo karanténu. Ale vycházíme z aktuálních doporučení Evropské rinologické společnosti a doporučení Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku. I když může být náhlá ztráta čichu způsobena i jinými viry, domníváme se, že je rozumné v současné pandemické době předpokládat, že příčinou je Covid-19, dokud to není vyloučeno testováním.

Doporučujeme proto, aby pacienti, u kterých se nově objeví ztráta čichu bez zjevné příčiny, dodržovali současné pokyny pro karanténu. To platí také pro jejich spolubydlící.


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama