Hlavička
Příběhy -
20/05/2025

Eliška chodila pravidelně na cytologické testy, přesto má rakovinu děložního hrdla v pokročilém stadiu. Jak je to možné?

Ženy, pozor. Docházíte ke svému gynekologovi každý rok na pravidelný cytologický screening, abyste mohly v klidu spát, že nemáte rakovinu děložního hrdla? Bohužel i přes tato vyšetření až u 30 procent případů není nemoc odhalena včas. Podobně jako v případě Elišky, jejíž příběh si můžete v článku přečíst. Jak je to možné? A co lze v takovém případě udělat lépe? Co funguje, a přitom stále není plošně aplikováno?

reklama

reklama

Elišce se před rokem a půl narodilo miminko. Už samotná těhotenská a předporodní vyšetření byla velmi častá. Navíc Eliška poctivě každý rok chodila ke svému gynekologovi na cytologické stěry, aby měla jistotu, že nemá rakovinu děložního hrdla. Všechna vyšetření byla v pořádku.

Jenže před čtvrt rokem ji začalo pobolívat v pánevní oblasti, tak se vydala rovnou na kontrolu ke svému lékaři a cytologický stěr tentokrát ukázal pozitivitu. Následná vyšetření potvrdila karcinom děložního hrdla v pokročilém stadiu, který už není možné operovat, a Eliška musí rovnou začít s chemoradioterapií, trvající pět až šest týdnů. 

„Zvláštní bylo, že člověk se snaží nemoci předcházet a dochází na pravidelné kontroly, a přesto byla nemoc zachycena v pozdním stadiu, aniž by měl člověk větší příznaky. To byl asi největší šok,“ sdílela své pocity Eliška. 

reklama

HPV test versus cytologie

V České republice hradí zdravotní pojišťovna svým pojištěnkám každoroční cytologický stěr. Další možností je pak HPV test, který mohou ženy využít bezplatně ve věku 35, 45 a 55 let. Mimo tyto roky je možné ho taky požadovat, ale musí si ho uhradit samy. Test lze nabrat u gynekologa nebo také prostřednictvím samosběrného setu u praktického lékaře

Oproti cytologickému vyšetření má vyšší senzitivitu k odhalení přítomné léze HPV test, který má navíc podle onkogynekologa z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Lukáše Dostálka, PhD., prediktivní schopnost. „Negativní výsledek HPV testu téměř vylučuje, že se v příštích pěti a možná až 10 letech u ženy rozvine karcinom děložního hrdla,“ dodal Dostálek s tím, že vlastnosti HPV testu jsou tak ideální pro zapojení do primárního screeningu. 

Otázkou zůstává, proč máme stále hrazené každoroční cytologické testy, které jsou méně spolehlivé, a spolehlivější HPV testy jsou hrazené jen jednou za 10 let. Jak navíc před rokem v rozhovoru pro web Našezdravotnictví.cz uvedl vedoucí lékař onkogynekologického oddělení a zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., jeden HPV test sice vychází bez marží na zhruba 600 až 700 korun a cytologie pak okolo 200 až 300 korun, ale druhý jmenovaný test je v současnosti složitější, protože vyžaduje speciální technologie a specializovanou laboratoř, která musí být akreditovaná. 

„Na západ od nás je už situace zcela opačná. HPV testy jakožto strojová metodika jsou velmi levné, zatímco cytologie, která vyžaduje expertní přístup, je mnohem nákladnější,“ dovysvětlil.

Doporučení zatím vyznívají naprázdno

Onkogynekologická sekce České gynekologicko-porodnické společnosti odeslala začátkem února na Ministerstvo zdravotnictví, na Komisi pro program screeningu karcinomu děložního hrdla a také na Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR oficiální výzvu zahrnující například doporučení rozšířit hrazené vakcinace proti HPV pro ženy ve věku 18 až 26 let, rozšířit HPV testování na pětileté intervaly od 35 do 65 let věku a změnit úhrady HPV testace tak, aby nebyla limitována jedním rokem věku, ale byla možná kdykoli během pětiletého období. Dále výzva žádala změnu intervalu odběru u negativně testovaných a podporu samoodběru u praktických lékařů. 

„Ze všech institucí je zatím nulová odpověď, proto se výbor po svém posledním zasedání domluvil na zopakování oslovení všech výše zmíněných s doporučeními. Problém je, že zcela chybí partneři pro komunikaci. Výzva, která je velmi konkrétní, tak vyznívá naprázdno,“ sdělil pro web Našezdravotnictví.cz profesor Sláma.

Vzorem nám v tomto směru může být například Austrálie, kde mají systém pravidelných gynekologických kontrol postavených právě na HPV testu jakožto primárním testu bez jakéhokoliv doplnění jiného vyšetření, který začíná ve 30 letech a opakuje se každých pět let. S vysokým pokrytím také očkuje HPV naivní populaci (populace, která se ještě nesetkala s HPV virem, což je populace před startem pohlavního života, pozn. red.). Pak má ještě další záchytný systém pro jedince ve vyšším věku, kteří se nestačili očkovat jako mladiství.

Podobně je systém nastavený v Nizozemsku, ve skandinávských zemích, Španělsku, Itálii nebo ve Velké Británii. 

Právě například očkování proti HPV viru má velmi dobré výsledky, co se týče prevence. V současné době ho hradí zdravotní pojišťovna chlapcům a dívkám od dovršení 11. do dovršení 15. roku věku. „Nejsem očkovaná, nebyla jsem příznivcem a teď toho lituju. Myslím, že je to dobrá prevence.  Zároveň jsem byla v šoku z toho, že cytologie není s diagnostikou tak přesná, a o HPV testu jsem neměla tušení,“ uzavírá své vyprávění Eliška. 
Web Našezdravotnictví.cz se zeptal i Ministerstva zdravotnictví, jestli ještě ve svém volebním období chystá v tomto směru nějaké změny, ať už v případě rozšíření HPV testování a omezení méně spolehlivých cytologických stěrů, či rozšíření věkové skupiny pro očkování proti HPV. Ani po dvou týdnech čekání jsme ale žádné odpovědi neobdrželi.

Podívejte se na celé video s příběhem Elišky:

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: 1. lékařská fakulty UK a VFN v Praze

reklama

reklama


reklama

reklama