Hlavička
Zprávy -
22/10/2020

Koronavirus drtí Česko. Další masivní skok: patnáct tisíc případů za den

Česko dneškem zatáhlo za záchrannou brzdu a vstoupilo do modu, který je přinejmenším blízko celkovému lockdownu země. Nové statistiky o počtu nakažených ukazují, že byl nejvyšší čas, pokud už není pozdě. Ve středu přibylo 15 000 nových případů za jediný den.

reklama

reklama

Ještě v úterý platil nový neveselý rekord v počtu zachycených pozitivních případů 11 984. O den později je všechno zase jinak. Ve středu hygienici zachytili už 14 968 lidí s nákazou. Tato zpráva přichází ve chvíli, kdy na Česko dopadají nová a výrazně přísnější protiepidemická opatření.


V nemocnicích leží 4,5 tisíce lidí s covidem

reklama

Když včera premiér Andrej Babiš oznamoval drakonické zpřísnění dosavadních opatření, přiznal, že se vládě nedaří virus potlačit. „Opatření, která jsme udělali v minulých týdnech, bohužel nezploštila tu křivku nárůstu, vypadá to, že zatím nefungují. Máme obrovský nárůst pacientů v nemocnicích,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Statistiky mu dávají za pravdu. V zemi je teď s nákazou covidem-19 aktuálně nemocných 124 tisíc lidí, z toho skoro čtyři a půl tisíce jich leží v nemocnicích. Roste i počet zemřelých, k dnešku je jich 1 739. 


Prymula: Zdravotnictví může zkolabovat v první půlce listopadu

Nová vládní opatření, jak přiznal premiér i ministr zdravotnictví Roman Prymula, mají za cíl ulevit přetíženému zdravotnictví, které se plnou rychlostí žene ke kolapsu. „Důvod, proč to děláme, je kapacita lůžek. I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ představil Babiš neradostné vyhlídky.

Veřejnosti, zaměstnancům i podnikatelům se omluvil a přiznal i chyby své vlády. „Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí,“ řekl také Babiš. „Doufám, že s důvěra lidí vrátí,“ dodal a poděkoval za náročnou práci všem zdravotníkům. Více v článku Od zítřka budou uzavřené obchody i služby a omezený pohyb lidí.


Česko dneškem sevřela přísná opatření

Dneškem se život v Česku dramaticky mění. Blíží se lockdownu z jara, kdy se prakticky zastavil. Premiér i ministr Prymula se sice brání to lockdownem nazývat, protože podle nich dál funguje průmysl, ale obchod a služby se dneškem výrazně omezují.

A nejen to. Omezuje se i pohyb lidí. Měli by cestovat a setkávat se s ostatními jen v nejnutnějších případech. Venku se smějí shlukovat nanejvýš ve dvou, pokud nejde o členy jedné rodiny. Cesty všech by měly v zásadě mířit jen do práce, na nezbytný nákup, za rodinou, k lékaři nebo na úřad.

Vláda ale zároveň „povolila“ lidem vycházet do přírody a do parků, odjet na vlastní chatu či chalupu nebo při svátku zemřelých navštěvovat hřbitovy. Uzavírá se ovšem téměř všechno ostatní, od divadel přes kina, muzea, hrady, zámky, tělocvičny a bazény až po zoologické a botanické zahrady. Ucelený soupis nových pravidel najdete v článku PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com


reklama

reklama


reklama

reklama