Koronavirus drtí Česko. Další masivní skok: patnáct tisíc případů za den

Česko dneškem zatáhlo za záchrannou brzdu a vstoupilo do modu, který je přinejmenším blízko celkovému lockdownu země. Nové statistiky o počtu nakažených ukazují, že byl nejvyšší čas, pokud už není pozdě. Ve středu přibylo 15 000 nových případů za jediný den.

Ještě v úterý platil nový neveselý rekord v počtu zachycených pozitivních případů 11 984. O den později je všechno zase jinak. Ve středu hygienici zachytili už 14 968 lidí s nákazou. Tato zpráva přichází ve chvíli, kdy na Česko dopadají nová a výrazně přísnější protiepidemická opatření.


V nemocnicích leží 4,5 tisíce lidí s covidem

Když včera premiér Andrej Babiš oznamoval drakonické zpřísnění dosavadních opatření, přiznal, že se vládě nedaří virus potlačit. „Opatření, která jsme udělali v minulých týdnech, bohužel nezploštila tu křivku nárůstu, vypadá to, že zatím nefungují. Máme obrovský nárůst pacientů v nemocnicích,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Statistiky mu dávají za pravdu. V zemi je teď s nákazou covidem-19 aktuálně nemocných 124 tisíc lidí, z toho skoro čtyři a půl tisíce jich leží v nemocnicích. Roste i počet zemřelých, k dnešku je jich 1 739. 


Prymula: Zdravotnictví může zkolabovat v první půlce listopadu

Nová vládní opatření, jak přiznal premiér i ministr zdravotnictví Roman Prymula, mají za cíl ulevit přetíženému zdravotnictví, které se plnou rychlostí žene ke kolapsu. „Důvod, proč to děláme, je kapacita lůžek. I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ představil Babiš neradostné vyhlídky.

Veřejnosti, zaměstnancům i podnikatelům se omluvil a přiznal i chyby své vlády. „Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí,“ řekl také Babiš. „Doufám, že s důvěra lidí vrátí,“ dodal a poděkoval za náročnou práci všem zdravotníkům. Více v článku Od zítřka budou uzavřené obchody i služby a omezený pohyb lidí.


Česko dneškem sevřela přísná opatření

Dneškem se život v Česku dramaticky mění. Blíží se lockdownu z jara, kdy se prakticky zastavil. Premiér i ministr Prymula se sice brání to lockdownem nazývat, protože podle nich dál funguje průmysl, ale obchod a služby se dneškem výrazně omezují.

A nejen to. Omezuje se i pohyb lidí. Měli by cestovat a setkávat se s ostatními jen v nejnutnějších případech. Venku se smějí shlukovat nanejvýš ve dvou, pokud nejde o členy jedné rodiny. Cesty všech by měly v zásadě mířit jen do práce, na nezbytný nákup, za rodinou, k lékaři nebo na úřad.

Vláda ale zároveň „povolila“ lidem vycházet do přírody a do parků, odjet na vlastní chatu či chalupu nebo při svátku zemřelých navštěvovat hřbitovy. Uzavírá se ovšem téměř všechno ostatní, od divadel přes kina, muzea, hrady, zámky, tělocvičny a bazény až po zoologické a botanické zahrady. Ucelený soupis nových pravidel najdete v článku PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com


Anketa

Přišla nová opatření proti šíření koronaviru včas?

Celkem hlasovalo 41 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začalo očkování třetí dávkou. Těm, co mají nárok, přijde SMS

Spor o brožuru k rakovině. Opozice: Babiš dělá kampaň z veřejných peněz

Letos zemřelo o třetinu více lidí než loni. Patrně za to může covid