Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Ústřední vojenská nemocnice, kde je hospitalizovaný prezident Zeman, se vyjádřila k jeho zdravotnímu stavu, schopnostem vykonávat funkci i prognóze jeho zdraví. Části dopisu lékařů dnes citoval šéf Senátu Miloš Vystrčil. Zprávy nejsou dobré, takže Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi.

„Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ uvedl dnes před novináři předseda Senátu Miloš Vystrčil. Na jednotce intenzivní péče v ÚVN je prezident hospitalizovaný už osmým dnem.


Prognóza je krajně nejistá

Na základě zprávy z nemocnice začne už zítra vedení Senátu jednat s předsedy stran nově zvolených do Poslanecké sněmovny o dalším postupu. Bude požadovat aktivaci článku 66 Ústavy, který mimo jiné řeší zbavení prezidenta jeho pravomocí „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“.

Jednostránkový dokument vypracoval na žádost šéfa Senátu Zemanův ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral. Ten v ní konstatuje i to, že není jasné kdy a zda se vůbec prezident bude moci vrátit ke své práci. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice je - vzhledem k charakteru onemocnění - dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ tlumočil závěry z hodnocení lékařů šéf Senátu.


Mynář o stavu prezidenta věděl

Z dopisu nemocnice vyplývá také to, že o nepříznivém stavu prezidenta byl už 13. října písemně informován vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář. Ten přitom tvrdil, že o Zemanově zdraví žádné zprávy nemá. Výslovně to ovšem vyvrátil šéf Senátu Vystrčil, když tlumočil výroky nemocnice. „Se stanoviskem ÚVN Praha na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu 13. 10. brzy dopoledne seznámen kancléř Vratislav Mynář, rovněž ho dostal v písemné podobě,“ prohlásil Vystrčil.

Dnes se Mynář obhajoval tím, že nemá právo informace o zdravotním stavu prezidenta republiky zveřejňovat. „Kancelář prezidenta republiky je limitována ve své činnosti striktním zákonným vymezením své působnosti a pokyny prezidenta republiky. Informace o zdravotním stavu, léčbě a prognózách uzdravování prezidenta republiky jsou pouze v jeho dispozici a dispozici rodinných příslušníků,“ prohlásil Mynář.


Tři otázky, 12 řádků odpovědí

Zpráva o zdraví prezidenta není ani příliš obsáhlá. Obsahuje odpovědi na tři otázky a má jen dvanáct řádků. Konstatuje ovšem to důležité – prezident není schopen vykonávat svou funkci a v dohledné době se to nezmění.

Také proto se policejní protimafiánská centrála nyní zabývá pravostí podpisu prezidenta pod dokumentem, kterým svolává na 8. listopadu zasedání nově zvolené Sněmovny. Podepsal ho den poté, co už Mynář měl zprávy o tom, že Zeman není schopen vykonávat svůj úřad.

Tehdy také do nemocnice přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, což vyvolalo ostrou kritiku nejen mezi politiky. Proti neohlášené návštěvě pacienta na JIP bez vědomí lékařů se nemocnice oficiálně ohradila a požádala policii, aby prezidenta lépe střežila. Ta obratem vyhověla. Více jsme psali v článku Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Piqsels, CC0


Anketa

Máte zájem o informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana?

Celkem hlasovalo 132 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat