V loňském roce do 5. ledna roku letošního bylo nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse neboli černého kašle. To je skoro 80krát více případů než v roce předchozím. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle kterého počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024 a od tohoto týdne lze pozorovat postupný, setrvale klesající trend. V souvislosti s nákazou umřelo 12 lidí většinou staršího věku, což je nejvíce od roku 1958, kdy bylo zahájeno očkování.
reklama
reklama
Nové případy černého kašle se stále vyskytují ve všech věkových skupinách s tím, že nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse od začátku roku 2024 hlásily kraje Moravskoslezský, Středočeský, Ústecký a Jihomoravský.
Graf: Pertuse, ČR, kumulativní počty případů ve věkových skupinách hlášených v roce 2024* v porovnání s maximálním, průměrným a minimálním počtem ve věkových skupinách v letech 2019–2023
Nakazilo se také celkem 678 dětí do jednoho roku života a 42 procent z nich muselo být hospitalizováno. „Nejmenší děti neumějí kašlat, proto se často při infekci doslova dusí,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
reklama
Graf: Pertuse, ČR, počet případů podle PP za kalendářní týdny roku 2024* v porovnání s maximálním, průměrným a minimálním počtem v letech 2019–2023 (zdroj: SZÚ)
Z celkového počtu 37 510 případů hlášených v roce 2024 do 5. ledna 2025, bylo podle údajů v ISIN 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Nepatrné procento nemocných osob má údaj o uprchlictví či importu. V kolonce uprchlík figuruje 46krát Ukrajina a v kolonce import, kdy onemocnění bylo přivezeno českými občany ze zahraničí, je 86 případů.
Jak se černý kašel projevuje?
Černý kašel je bakteriální vysoce nakažlivá infekce, která je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti. Hrozí u nich rozvoj závažných komplikací, zejména zápal plic. Ohrožuje je i nemocí vzniklý zvýšený tlak v plicích s následným rizikem srdečního selhání.
Jedním z typických příznaků je dávivý kašel. Záchvaty kašle mohou přetrvávat několik týdnů. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek, a pronikají také do krve. Na možnost černého kašle u dětí, adolescentů a dospělých by se mělo pomýšlet vždy, pokud kašel trvá déle než týden.
Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji.
Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.
Prevence proti pertusi
Prevencí onemocnění je očkování, ať již očkování dětí, které patří mezi povinné, ale i vakcinace dospívajících a dospělých, včetně těhotných žen.
Současné vakcíny proti černému kašli – acelulární – jsou bezpečnější než dříve používané vakcíny celobuněčné. Acelulární vakcíny proti černému kašli však neposkytují celoživotní ochranu před onemocněním. Po určité době, která se liší podle typu použité vakcíny, předcházejícím onemocnění nebo očkování proti černému kašli, dochází v organismu k poklesu ochranných protilátek a jedinec se stává vůči onemocnění opět vnímavý a může onemocnět.
„Nicméně pokud se očkovaný člověk setká s původcem onemocnění, bakterií Bordetella pertussis, očkování proti černému kašli zabrání u většiny jedinců závažným průběhům a komplikacím onemocnění, a sníží pravděpodobnost hospitalizace a riziko úmrtí. Zkontrolujte si své očkování a očkujte se. Očkováním chráníte sebe a své blízké,“ apeluje také MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D., zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Jaký je rozdíl mezi starší a novější vakcínou? Proč je nyní takový nárůst onemocnění černým kašlem? A kdo je nejrizikovější skupinou? Podívejte se na rozhovor s prof. Ing. Peterem Šebou, CSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama