Hlavička
Rozhovory -
21/09/2017

Milan Kubek: Zdravotnictví není perpetuum mobile

Zdravotnictví je u nás stále na špičkové západní úrovni, ale je podfinancované a táhnou ho přepracovaní lékaři a zdravotníci, řekl v rozhovoru prezident České lékařské komory Milan Kubek.

reklama

reklama

V celé republice je ohrožena úroveň zdravotnické péče a situace se „plíživým způsobem neustále zhoršuje“, upozornil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v rozhovoru pro Pražský deník. Pojmenoval v něm ve zkratce hlavní problémy českého zdravotnictví a načrtl i cestu, jak z nich ven.

České nemocnice podle Milana Kubka vypadají stejně jako na západ od našich hranic. Léčí se v nich špičkovými přístroji i moderními léky. Lékaři i sestry jsou vysoce kvalifikovaní odborníci. Ovšem za touto fasádou se podle něj skrývá podfinancování celého odvětví.

České zdravotnictví? Za málo peněz hodně muziky

reklama

„Zdravotnictví není perpetuum mobile a nemůže fungovat bez peněz. Naše zdravotnictví je výrazně podfinancováno. Přitom používáme stejné léky a přístroje jako na západ od nás. Velmi nestandardní je pak neohodnocení lidské práce,“ upozornil prezident Milan Kubek.

Většina nemocnic podle něj udržuje péči na vysoké úrovni jen za cenu porušování zákoníku práce, jinak by své brány musely zavřít. Kubek tím naráží na fakt, že lékaři a zdravotníci musí například masově sloužit přesčasové hodiny nad rámec povolení zákona. „Zákoník práce se porušuje plošně. Kdyby tomu tak nebylo, většina nemocnic by musela péči o pacienty zastavit. Počty personálu neodpovídají moderní medicíně a neumožňují bezpečné poskytnutí zdravotní péče,“ varoval prezident lékařské komory.

Výjimkou není ani Praha, kde se projevuje také velký nedostatek zdravotních sester. Se stejným problémem se potýkají všechna velká města, protože tam se nabízejí jiné a obvykle i lepší pracovní příležitosti. Velká část sester má vysokou školu a s ní snadno najdou ve městech lépe placené zaměstnání než ve zdravotnictví, vysvětlil Milan Kubek.

Špatný systém brání lékařům ve vzdělávání

Pokud jde o lékaře, velké nemocnice je podle Kubka přetahují menším zařízením, protože zneužívají faktu, že jen u nich mohou lékaři absolvovat některé povinné stáže. Prezident komory tvrdí, že „špatný systém specializačního vzdělávání nutí mladé doktory trávit dlouhé měsíce až léta ve velkých nemocnicích“. Lékařům a zdravotním sestrám dochází trpělivost a stále větší počet jich odchází do zahraničí nebo z nemocnice do soukromých zařízení.

Existuje z toho cesta ven? Prezident ČLK v rozhovoru přesně pojmenoval problémy, které stojí lékařům v cestě k pokračujícímu vzdělání. Odstranění těchto překážek by mohlo zastavit odliv lékařů do zahraničí a pomoci vychovat nové generace odborníků pro české zdravotnictví.

„Základním problémem je velký počet specializačních oborů. Pokud bude velké rozpětí oborů a lékaři mezi sebou nebudou zastupitelní, nikdy nebude dostatek lékařů. Druhým problémem je dlouhé vzdělávání. Je delší, než co nařizuje Evropská unie. Třetí potíž je v tom, že vzdělávání nelze absolvovat v regionální nemocnici. Mladí lékaři ale potřebují hlavně praxi a té by se jim v malých zařízeních dostalo rozhodně více než ve velkých. Čtvrtý problém jsou ceny. Pokud povinné stáže absolventovi nezaplatí zaměstnavatel, je to pro něj náročné,“ shrnul situaci Milan Kubek v rozhovoru pro Pražský deník.

Zdravotnictvivolaopomoc.cz

reklama

reklama


reklama

reklama