Hlavička
02/03/2019

Návod na spalničky: Kdo potřebuje očkování? Proč, kde ho vzít a za kolik?

Spalničky takříkajíc válcují svět, Evropu a Česko nevyjímaje. Jen za dva měsíce se u nás letos nakazilo skoro tolik lidí jako za celý loňský rok. Jak zjistit, jestli jste v ohrožení a zda potřebujete vakcínu? Kde ji vzít, kdo ji hradí? Jak je bezpečná? Ochrání vás i blízké?

reklama

reklama

Situace se spalničkami se podle předpovědí vyostřuje. Epidemie nemoci propukají po celém světě a nečekaně i tam, kde byly spalničky očkováním už dávno vymýceny. Může za to slábnutí starého a nedostatečného očkování u dnešních čtyřicátníků, padesátníků, ale nezřídka chybí ochrana i u mladších lidí.

Vinu za šíření spalniček ovšem nesou také rodiče, kteří odmítají očkovat své děti. Právě ty jsou nejohroženější skupinou, ve které se nemoc také nejvíce šíří. Celosvětově proto přibylo o třetinu více případů a problém je tak závažný, že před ním varovala i Světová zdravotnická organizace. Více v článku Odpírači očkování ohrožují svět. WHO zveřejnila deset varování lidstvu.


reklama

Očkujte se nebo si aspoň zjistěte, jak na tom jste, radí hygienička

Nejnovější údaje z Česka jsou rovněž varující. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil, že jen za první dva měsíce letošního roku se v celé zemi prokazatelně nakazilo 176 lidí. Je to vysoké a narůstající číslo, protože za celý loňský rok lékaři v Česku evidovali 203 nemocných.

V Praze byla epidemie spalniček vyhlášena už loni a potvrzují to i letošní čísla: 76 z letošních případů je hlášeno právě z hlavního města. „Měli jsme tu nákazy z obchodních a nákupních center, další lidé se nakazili, když čekali s dětmi u lékaře, a prostě všude, kde se shromažďuje nebo prochází větší množství lidí,“ říká v rozhovoru pro Naše zdravotnictví ředitelka protiepidemického odboru pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

Ochránit se jinak než očkováním je prakticky nemožné. „Spalničky jsou nesmírně nakažlivé onemocnění, jedno z nejnakažlivějších vůbec,“ doplňuje lékařka. Vysvětlila i to, kdo patří k ohroženým skupinám a kde a jak může získat vakcínu. Když jde do tuhého, nakonec se totiž k očkování odhodlají i ti, kteří ho dosud zavrhovali. Potvrzuje to například tento příběh: Jak to vypadá, když přijde epidemie spalniček? I odmítači běží pro vakcínu.


______________________________________________


Jak se má člověk proti spalničkám chránit?

Existuje jediná specifická ochrana a tou je očkování. U nás se očkuje od roku 1969, takže do tohoto roku většina lidí spalničky prodělala, i když to nebyli všichni. Ten, kdo je prodělal, je chráněný celoživotně. U těch, co byli pak očkovaní, záleží na tom, kdy to bylo a jak. Jestliže se u nás očkovalo od roku 1969, znamená to ve skutečnosti, že byly očkované ročníky narození 1967 a výš. Ty tehdy dostávaly jednu dávku očkovací látky. 

A to je málo...

Ano, dnes se už ví, že to bylo málo. Někteří lidé z těch ročníků byli později doočkováni, někteří ne. Navíc tehdy byla ta vakcína transportovaná různým způsobem. Je to živá a velmi citlivá vakcína, takže se mohlo stát, že ta skupina lidí, kteří byli očkovaní od roku 1969, není proti spalničkám chráněná.

Z přehledů, které byly prováděny v roce 2013, je patrné, že asi 20 procent lidí není proti spalničkám nijak chráněno. Takže pokud neznáte svůj vakcinační stav, je optimální se nechat přeočkovat jednou dávkou očkovací látky. Tu vám za úhradu může aplikovat jak váš lékař, tak kterékoliv očkovací centrum. Jejich seznam najdete na našich webových stránkách. Anebo si můžete nechat otestovat protilátky a podle toho, jestli je máte, nebo nemáte, se pak nechat očkovat.

Sám jsem to očkování zvažoval a řešil to se svojí praktickou lékařkou. Záznam o tom, že bych prodělal spalničky, se v kartě nedochoval, stejně tak ani záznam o očkování. Co teď? Hrozí někomu vůbec něco, když se nechá přeočkovat, i když v sobě protilátky má?

Ne, vůbec ne, naopak. Americká pediatrická asociace vůbec nevyšetřuje protilátky a rovnou očkuje. Vůbec nic nehrozí, tam není žádný problém. Ono je to koneckonců i levnější, protože platíte jenom vakcínu a neplatíte to vyšetření protilátek.

Takže byste doporučovala očkování i bez vyšetření protilátek?

Klidně. Pokud doma najdete nějaký starý očkovací průkaz a zjistili jste, že tu druhou dávku vakcíny máte, pak by bylo asi lepší nechat si jen vyšetřit ty protilátky. Pokud průkaz nenajdete a nevíte, jak na tom jste, doporučila bych se nechat přeočkovat jednou dávkou.

Můžete shrnout, koho se ten problém s přeočkováním vlastně týká? Jsou to třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci?

Rozhodně lidí kolem čtyřicítky a padesátky. To jsou skupiny, které byly očkované jednou dávkou. My víme, že už kolem toho pětatřicátého roku asi dvacet procent populace taky nemá protilátky, takže i tito lidé by o tom riziku měli přemýšlet. Určitě se to ale netýká dětí do 18 let. Ty jsou vesměs chráněné. 

Pokud jsou očkované...

Samozřejmě, jen pokud jsou očkované. Neočkované děti nic nechrání, ty jsou vůči infekci takzvaně vnímavé, protože jejich tělo je panenský terén, kde se virus usídlí nejsnáze. Největší nemocnost máme právě u dětí 0 až 5 let, které jsou neočkované.

Těm hrozí právě největší následky?

Ano, právě těm hrozí největší komplikace, nejtěžší průběh a další následky.

Dá se tedy říct, že když se dospělý nechá teď očkovat, chrání i svoje děti?

Pokud má takový člověk doma třeba mimino, které zatím očkované být nesmí, tak ano. Očkovat se totiž dá až od devátého měsíce věku a u nás se očkuje dokonce až od třináctého. V takovém případě je to rozhodně dobré a žádoucí.

Určitě v případě, že jde navíc o člověka, který pracuje v profesi, kde se hodně stýká s lidmi. To jsou typicky třeba prodavačky, těm bych rozhodně doporučila se očkovat. A i dalším podobným profesím.

Jak postupovat? Opravdu stačí zajít jen k praktickému lékaři?

Ano, přesně k němu a on vám objedná vakcínu. Anebo můžete přijít do nejbližšího vakcinačního centra, kde vakcínu běžně mají a není problém ji aplikovat. Vždycky je ale dobré si tam zatelefonovat a objednat se.

Taková centra ale asi budou jen ve větších městech, předpokládám...

Ano, bývají ve větších městech. V Praze je jich třeba několik a na našich stránkách najdete i ta venkovská centra.

Běžný praktický lékař tuhle vakcínu tedy má, nebo nemá?

Praktici ji nemívají, protože ji taky musí uhradit, takže vám ji objednají. Dovoz ale většinou trvá jen dva tři dny.

Očkování vždy hradí pacient?

Ano, pokud nejste indikovaný, to znamená v přímém kontaktu s nemocným spalničkami. Pak dostáváte vakcínu od nás. Jinak si ji hradí pacient.

Kolik to stojí? Jak vyšetření, tak vakcína...

Vakcína stojí kolem 600 korun a to vyšetření podle laboratoře a metodiky 600 až 1 000 korun.

Mluvíme o vakcíně: doporučila byste nějakou značku, nebo je jen jedna?

U nás je dostupná jen jedna. Je to trivakcína, jmenuje se Priorix a je společná pro spalničky, zarděnky a příušnice. Taková se užívá po celém světě i k přeočkování. Nikde se nepoužívají monovakcíny a není žádný problém, že jsou v tom ještě dvě další vakcíny proti dvěma dalším nemocem.

Jsou lidé, kteří očkování nedůvěřují, proto se zeptám za ně: je ta vakcína bezpečná?

Vakcína je pochopitelně bezpečná, každý rok se jí očkují statisíce dětí. Má některé vedlejší účinky, kvůli kterým je dobré si očkování případně naplánovat. Protože je to živá vakcína a je tam oslabený virus, může okolo desátého dvanáctého dne od očkování vyvolat horečnaté, ale prchavé onemocnění, které za den dva odezní. Proto je pro všechny případy lepší si to očkování naplánovat, abyste třeba neměl dovolenou nebo něco důležitého.

Co se při tom může stát? Má člověk teplotu?

Ano, má teplotu, může mít zánět spojivek, nosohltanu, může mít tu typickou vyrážku, ale během dvou dnů je to pryč. 

To jste tedy těm váhajícím moc důvěry nedodala.

Ale ono je to jenom u malého procenta lidí. Když se podíváte na stránky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), tam najdete, v kolika procentech se ta reakce vyskytuje. Je to velmi malé procento. Teď jsme očkovali zdravotníky v Praze, což je mimořádně ohrožená část populace, a nikdo z nich nehlásil, že by měl očekávanou nežádoucí reakci po očkování.

Takže očkování proti spalničkám doporučujete?

Ano, jednoznačně, obzvlášť těm rizikovým skupinám. My jsme tu měli nákazy z obchodních a nákupních center, další lidé se nakazili, když čekali s dětmi u lékaře, a prostě všude, kde se shromažďuje nebo prochází větší množství lidí.

Spalničky jsou vzdušná nákaza, které se prostě neubráníte. Nakažený nemoc bezprostředně šíří v okolí 1,5 metru. Spalničky jsou nesmírně nakažlivé onemocnění, jedno z nejnakažlivějších vůbec. Jeden nemocný nakazí dalších 14 až 18 lidí a to je pětkrát víc, než dokáže chřipka.

Vy jste zmiňovala ten případ nákazy dospělého v čekárně u dětského lékaře. Zeptám se trochu necitlivě, ale znamená to, že si má dospělý člověk dávat pozor na děti?

Určitě, samozřejmě. Vy ovšem nevíte, od koho se nakazíte, a těžko to v tu chvíli poznáte. Nemocný dýchá a vydechuje nezbarvený vzduch, nepoznáte, jestli zrovna šíří viry o velikosti nanometru. Ale je pravda, že spalničky šíří zejména neočkované děti. My jsme teď měli případ, kdy onemocněla neočkovaná holčička, protože její rodiče očkování odmítali. Ta holčička nakazila své sourozence, rodiče i dalšího tatínka s chlapečkem v čekárně.

Očkování by tomu zabránilo?

Samozřejmě. Děti po očkování protilátky mají a máme to ověřeno i tím, že když se v kolektivu dětí se dvěma očkováními spalničky objeví, už se nijak nešíří.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama