Tempus -
17/09/2024

Nebude dostatek peněz na státem objednávanou zdravotní péči

Jako prezident České lékařské komory již od svého jednání s předsedou vlády ČR prof. Fialou, které se uskutečnilo v rámci jednání s prezidenty profesních komor dne 16. 5. 2024 v přítomnosti ministra zdravotnictví Válka a ministra financí Stanjury, upozorňuji na závažný problém, že zdravotní pojišťovny nebudou mít k dispozici dostatek peněz na úhradu státem objednávané zdravotní péče v reálných cenách. Tuto finanční nerovnováhu by měla vláda urychleně řešit, a to buď zvýšením příjmů zdravotních pojišťoven, nebo uvolněním jejich finančních rezerv, případně omezením rozsahu pojišťovnami hrazené péče.

reklama

reklama

Dohodovací řízení skončilo nedohodou ve většině segmentů. Dohodu znemožnilo zadání Ministerstva zdravotnictví, které brání pojišťovnám nabízet poskytovatelům úhrady pokrývající jejich náklady. Usnesení české vlády, podle kterého musejí zdravotní pojišťovny hospodařit vyrovnaně, je mimo ekonomickou realitu. Kumulovanou míru inflace za poslední roky není možné nadále ignorovat. 

Poskytovatelé zdravotních služeb včetně soukromých lékařů nemohou zdravotní péči svým pacientům dotovat. Pro ČLK je nepřijatelné, aby vláda přenášela na lékaře a zdravotníky důsledky toho, že není ochotná či schopná problémy zdravotnictví řešit. 

Pokud bude i nadále vláda problémy ignorovat, bude ohrožena kvalita, dostupnost a bezpečnost zdravotní péče, ke které již v současnosti má řada pacientů kvůli nedostatku lékařů a zdravotníků přístup omezený. 

reklama

Ministr Válek slíbil, že bude o výhradách ČLK včetně požadavku na řešení finanční nerovnováhy informovat vládu ČR. Mgr. Troch dostal za úkol v druhé polovině července jednat se zástupci ČLK o tezích úhradové vyhlášky. Pro segment ambulantní specializované péče, který je na tom ekonomicky nejhůře, zaslala komora ministerstvu návrh ČLK-o.s., o němž bylo v rámci dohodovacího řízení hlasováno a který počítá s nárůstem úhrad cca o 15 procent tak, aby byla pokryta míra inflace z uplynulých dvou let. 

Komora bojuje za všechny ambulantní specialisty

První jednání o úhradové vyhlášce pro segment ambulantních specialistů se na Ministerstvu zdravotnictví konalo 8. srpna. 

Ministerstvo stále trvá na nulovém nárůstu úhrad od pojišťoven pro ambulantní specialisty. Právě kvůli tomuto zadání skončilo letošní dohodovací řízení krachem. Pokud svůj postoj ministr Válek nepřehodnotí, pak se nemůžeme dohodnout. ČLK totiž konzistentně od samého počátku navrhuje průměrný nárůst úhrad o 15 procent, aby alespoň částečně a se zpožděním byla kompenzována vysoká míra inflace v uplynulých letech. Představa ministerstva a pojišťoven, že soukromí lékaři budou zdravotní péči svým pacientům dotovat, je pro nás naprosto nepřijatelná. 

ČLK trvá na opětovném sjednocení hodnoty bodu pro všechny odbornosti, jejichž úhrady jsou zároveň regulované tzv. PURO. Zvýšení ceny práce nositelů výkonů, které jsme vyjednali ještě s vládou Andreje Babiše, pro letošní rok částečně znehodnotil ministr Válek svojí úhradovou vyhláškou. V důsledku tohoto politického rozhodnutí tak za identické výkony dostávají lékaři z různých odborností odlišné úhrady. Je to nespravedlivé. Je to zmatek a je to prokorupční prostředí. 

Zdravotní pojišťovny ve shodě s koordinátorem segmentu dr. Jojkem, který jako kardiolog hájí především zájmy své a svých kolegů, prosazují rozdílné hodnoty bodu (jistě čistě náhodou nejvyšší právě pro kardiology). Pokud by ministerstvo i pro příští rok tyto návrhy akceptovalo, znehodnotilo by mnohaletou snahu komory o zvýšení ceny lékařské práce a nápravu letitých nespravedlností, které devastují obory s menším podílem přístrojů a vyšším podílem lékařské práce, například ambulantní internisty. 

Stanoviska účastníků jednání v těchto zásadních otázkách se alespoň prozatím zdají neslučitelná. Mgr. Troch, který jednání řídil, slíbil o jeho průběhu informovat ministra Válka. Zároveň nám slíbil alespoň dodatečně zaslat podklady, které nám ani tentokrát ministerstvo před jednáním nepředložilo. 

Můžeme si vybrat, jak se necháme okrást 

Podklady pro jednání komora skutečně obdržela teprve následující den po jeho skončení. Z prezentace magistra Trocha (dostupná na webových stránkách ČLK), který jednání vedl, vyplývá, že hlavní prioritou Ministerstva zdravotnictví zůstává minimální, nejlépe nulový plošný nárůst úhrad. A to bez ohledu na dvoucifernou míru inflace v minulých letech, kterou lékařům nikdo nekompenzoval.

Ministerstvo chce eliminovat nárůst ceny práce nositelů výkonů (nejenom lékařů), který do seznamu zdravotních výkonů prosadila komora. Naším cílem bylo alespoň částečně napravit nespravedlnost, že úhrady preferují přístrojová vyšetření oproti práci lékařů. 

Eliminaci zvýšení ceny naší práce chce ministerstvo docílit (podobně jako letos) ještě větší diferenciací hodnoty bodu, kdy by např. kardiologové měli hodnotu bodu 1,02 Kč, zatímco např. internisté 0,93 Kč. To znamená naprosté popření samotného seznamu zdravotních výkonů, který počítá s jednotnou hodnotou bodu 1 Kč.

V případě, že by se nám podařilo prosadit zachování spravedlivého systému ohodnocení výkonů počtem bodů se zvýšenou cenou lidské práce, hodlá ministerstvo snížit hodnotu bodu všem na 0,96 Kč, a navíc úhrady limitovat hodnotou PURO 0,84.

Můžeme si zkrátka vybrat, jakým způsobem soukromé lékaře – ambulantní specialisty – stát a zdravotní pojišťovny okradou. Zda všechny stejně, s jednotnou hodnotou bodu, nebo při diferencované hodnotě bodu podle návrhu ministerstva někoho více a někoho méně. 

Pro ČLK jsou samozřejmě obě varianty zcela nepřijatelné. Proto se budeme snažit s ministerstvem dále jednat. Je však stále více pravděpodobné, že pokud se soukromí lékaři skutečně nechtějí nechat okrádat, budou muset přistoupit k nějakým formám protestů, podobně jak to udělali kolegové a kolegyně v nemocnicích. Důvěru, kterou nám kolegové dali, nezklameme. Budeme jednat dál.

Autor: Milan Kubek

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama