Hlavička
Rady a tipy -
31/12/2019

Největší fake news o zdraví 2019: Tajný lék na rakovinu nebo infarkt z nudlí

I mezi falešnými zprávami jsou ty, které frčí víc než jiné. NBC News sestavila seznam těch nejrozšířenějších lží o zdraví za letošní rok. Nepřekvapivě jsou mezi nimi fámy o očkování, ale i spiknutí lékařů a vlád, které utajuje lék na rakovinu. Tu mimochodem prý zase léčí zázvor.

reklama

reklama

Pokud by někdo nahlížel na současný svět skrze optiku fake news o zdraví, viděl by planetu, kde lidstvo decimují instantní nudle, očkování zabíjí a lékaři, vlády a farmaceutické firmy před veřejností utajují lék na rakovinu.

Falešné zprávy bývají ovšem i pozitivní - pochopitelně rovněž falešně. Miliony lidí si mezi sebou například sdílejí zaručené přípravky na léčbu rakoviny od listové šťávy z papáje nebo bezinky, přes tymián, česnek, jasmín, limety, okru až po další byliny nebo exotické ovoce či marihuanu. To všechno má střídavě nebo dokonce najednou pomáhat nejen od rakoviny, ale i od cukrovky, astmatu nebo chřipky.


reklama

Fámám o zdraví i nemocech věří miliony lidí

Podrobně se na letošní fake news kolem zdraví a zdravotnictví podívala společnost NBC News a analyzovala je. Tyto široce sdílené fámy jsou možná na první pohled úsměvné, ale jak NBC v článku upozorňuje, mohou mít dalekosáhlé důsledky pro celé země, kontinenty, společnosti a v důsledku i pro celý svět. Například fámy o očkování.

NBC vybrala osmdesát nejrozšířenějších článků, které šíří lži o zdraví a zdravotnictví. Nejčastěji si je lidé sdílejí na sociálních sítích, někdy jim tyto bláboly nabízí dokonce placená reklama. Zveřejněný seznam fake news je ve skutečnosti jen špičkou ledovce - NBC totiž brala v potaz jen články, které měly alespoň 25 000 sdílení, \""lajků\"" a komentářů. Jen první padesátka z tohoto žebříčku dokázala nasbírat přes 12 milionů reakcí, nejčastěji na Facebooku.

Zní to ještě hrozivěji ve spojení s dalším údajem - internet totiž používá k vyhledávání zdravotních informací osmdesát procent lidí. Pokud nejsou dostatečně kritičtí, opatrní a nedokáží třídit mezi věrohodnými zdroji, zaplavuje je neskutečná masa dezinformací. 


Lék na rakovinu existuje, ale je prý utajený

Čemu jsou někteří lidé ochotni věřit, ilustruje nejrozšířenější dezinformace o zdraví letošního roku. Tato fake news v nejrůznějších obměnách a jazykových mutacích tvrdí, že existuje spiknutí \""Big Pharma\"". Jde o mlhavou skupinu lékařů, úřadů a zdravotnických organizací, kteří celému světu utajují lék na rakovinu.

Tuto fámu šířil především dubnový článek \""Rakovinový průmysl nehledá léčbu. Jsou příliš zaneprázdněni vyděláváním peněz\"". Nejvíc čtenářů si našel na Facebooku, ale pochází z webu Natural News. Tuto firmu na prodej výživových doplňků vlastní a provozuje Mike Adams pod přezdívkou \""Strážce zdraví\"". K nákupu zázračných doplňků přimněl možná miliony lidí. Jen profil Natural News měl tři miliony sledujících, než ho Facebook v červnu zrušil.


Zázvor je údajně 10 000x účinnější než chemoterapie

Jak analýza NBC ukázala, dezinformace o rakovině jsou na internetu nejrozšířenější. Tvoří celou třetinu seznamu fake news o zdraví. Mezi nejoblíbenější \""léky\"" na rakovinu patřilo letos konopí, resp. marihuana. Potvrzuje to i nedávné zjištění výzkumníků ze Stanfordské univerzity, kteří zdokumentovali, že vyhledávání sousloví konopí a rakoviny na internetu vzrostlo desetkrát rychleji než hledání jiných standardních léčebných terapií.

Podobně se ale objevují i další zaručené rady k léčbě rakoviny - jedním z nich byl oblíbený článek \""Zázvor je 10 000x účinnější při zabíjení rakoviny než chemoterapie\"". Vygeneroval přes 800 000 reakcí. Podobně se ovšem objevují i další zaručené přípravky nebo metody léčby rakoviny. Mezi další úspěšné fámy o zdraví se zařadil článek \""Vědci varují lidi, aby okamžitě přestali jíst nudle kvůli rakovině a mrtvici\"", na který reagovaly další statisíce lidí. 


Věřit lžím a kupovat homeopatika a vitamíny

Fámy o zázračných přípravcích k léčbě rakoviny jsou nebezpečné tím, že pacienty odvádějí od skutečné a účinné léčby. Na tu je pak nezřídka už pozdě. Zatímco tyto lži ohrožují pacienty, kteří se podle nich řídí, fámy o očkování už mají dopad na celou společnost. Ani ty pochopitelně ve výčtu letošních fake news nechyběly.

Právě to patří mezi největší obavy zdravotníků, jak řekl NBC Nat Gyenes, který se zabývá technologiemi a zdravím na Harvardově univerzitě. \""Může to snížit úroveň očkování pod imunitu společnosti, vést ke škodlivým dopadům na nezletilé, za které jsou odpovědní jejich rodiče, k alternativním nebo homeopatickým léčbám jako primárnímu přístupu,\"" komentoval fake news o zdravotnictví Nat Gyenes.

Lidé si přitom často ani neuvědomují, že jsou jen manipulováni a někdo jiný na nich vydělává. \""Konzumenti konspirací zaměřených na léčbu bývají často přesměrováni na homeopatickou léčbu a  na doplňování vitamínů,“ uvedl Nat Geynes s tím, že dezinformace a lži o spiknutí lékařů a vlád pomáhají právě byznysu s potravinovými doplňky, vitamíny a homeopatiky.


Boj s fake news je výzva pro osvětu

Jak ale má společnost čelit fake news o našem zdraví? Stejně jako těm ostatním, doporučuje Nat Gyenes. Kontroly či mazání podobných článků a fám jsou podle něj spíše vzácné a nemohou konkurovat tomu, jak virální, sdílené a oblíbené takové zprávxy jsou. 

Část řešení podle něj leží v osvětě i ze strany zdravotníků a zdravotnických institucí. A to na stejném bitevním poli, na internetu. Falešným zprávám může čelit zajímavější obsah, memy a vizualizace a vyprávění příběhů. \""Od úsvitu lékařské profese existují i fámy o zdraví. Zaměřit se zmírnění jejich škod je produktivní způsob přemýšlení o této výzvě,\"" řekl k analýze NBC Nat Gyenes.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0



reklama

reklama


reklama

reklama