covid-viry-imunita-shutterstock_1737800918.jpg
covid-viry-imunita-shutterstock_1737800918.jpg
Zprávy -
13/05/2022

Očkování proti covid-19 významně chrání i velmi zranitelné skupiny pacientů, ukázala studie vědců

Očkování proti nákaze covidem-19 má až 65procentní ochranný efekt u pacientů po transplantaci ledvin. Ukázala to studie autorů Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

reklama

reklama

Výsledky zaujaly i prestižní časopis Annals of Internal Medicine, který je v květnu letošního roku otiskl.

„Jsem velmi rád, že z České republiky a z českého zdravotnictví vzešla studie potvrzující účinnost očkování proti covid-19 v reálné klinické praxi,“ ocenil výsledky studie ministr zdravotnictví prof. Vlastimil Válek a dále zdůraznil význam plošného sběru dat pro odpovědné hodnocení efektu očkování:

„Pro mne jako pro ministra zdravotnictví je velmi důležité, že k realizaci studie napomohla centrálně sbíraná data o covid-19. Centrální informační systém udržujeme samozřejmě nadále funkční, abychom byli připraveni na případnou další vlnu epidemie na podzim. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem nemocnicím, laboratořím a dalším subjektům za odpovědný sběr kvalitních dat.“

reklama

Poznatky z klinické praxe u transplantovaných pacientů chyběly 

Studie také ukázala významnou redukci rizika nákazy, téměř o 50 procent, která byla u očkovaných pacientů potvrzena i po komplexní analýze zohledňující široké spektrum faktorů, které mohou ovlivňovat pravděpodobnost nákazy u jednotlivých pacientů.

Do studie bylo zařazeno 2 101 pacientů po transplantaci ledvin, kteří do té doby neprodělali onemocnění covid-19. Sledování pacientů pokrylo období od února do května 2021, tedy etapu vrcholného šíření varianty viru Alfa. 

„Účinnost očkování proti COVID-19 prokázalo mnoho vědeckých prací, přesto poznatky z klinické praxe u transplantovaných pacientů dosud chyběly. Výsledky naší studie považuji za zásadní, protože pacientům po transplantaci hrozí vysoké riziko těžkého průběhu COVID-19. Podávané imunosupresivní léky totiž významně zvyšují riziko infekčních onemocnění a zároveň omezují účinnost vakcín. Ve výzkumu budeme ve spolupráci s kolegy z ÚZIS dále pokračovat, zaměříme se i na studium dlouhodobých zdravotních dopadů u našich pacientů, kteří se virem nakazili,“ okomentoval výsledky vedoucí výzkumného týmu, přednosta transplantačního centra v IKEM, profesor Ondřej Viklický.

„Výsledky studie potvrzují vysokou účinnost očkování, kterou můžeme na reálných českých datech doložit u dalších skupin chronicky nemocných, například u diabetiků či u onkologických pacientů. Účinnost vakcín proti covid-19 se udržela i na počátku roku 2022 a velmi podstatně snížila zdravotní dopady nové varianty viru Omikron. Ochrana posilující dávky očkování proti těžkému průběhu nákazy dosahovala ve zranitelných populačních skupinách na počátku roku až 90 procent“ doplnil ředitel ÚZIS ČR, prof. Ladislav Dušek.

Menší riziko hospitalizace seniorů

Data ÚZIS navíc ukázala, že riziko hospitalizace seniorů nakažených variantou covidu-19 omikron po dvou dávkách očkování kleslo z února o 87 procent, proti nákaze o polovinu. 

"Očkování u vysoce rizikových pacientů stoprocentně nezabrání tomu, aby se nenakazil, nezabrání, aby nebyl hospitalizovaný, ale desetkrát nižší je riziko, že zemře," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ochrana proti nákaze koronavirem podle ředitele ÚZIS Duška klesá po třech či čtyřech měsících, ale ochrana proti těžkému průběhu nemoci je trvalejší. 

Koronavirus je už i dle výsledků pozorování sezónní respirační onemocnění. Zatímco nyní dává hezké počasí čas oddechu, riziko šíření v chladných podzimních a zimních měsících stoupne. I proto doporučil Vlastimil Válek počkat počkat s dalším přeočkováním na podzim, aby měli lidé na novou vlnu koronaviru vyšší protilátky.

"Pokud se jedná o velmi rizikového pacienta, kterému prošla doba po druhé dávce, tak by určitě na třetí dávku měl jít," dodal s tím, že každý podzim, pokud virus nezmizí, což nevypadá, budeme muset očkovat. Jednou bude silnější, jednou slabší podobně jako chřipkový virus.

 

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama