Hlavička
Zprávy -
22/07/2025

Odbory požadují zvýšení platových tarifů o 10 %. Jak se to dotkne zdravotnictví?

Odbory požadují zvýšení platových tarifů v příštím roce o 10 % a k tomu odpovídající zvýšení objemů finančních prostředků. Uvedl to na jednání tripartity, která se konala 10. července, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ideální by bylo podle něj se dohodnout do konce srpna. Zároveň odbory požadují, aby růst tarifů byl proporcionální a pro všechny skupiny stejný.

reklama

reklama

Středula mimo jiné konstatoval, že vláda porušuje kolektivní dohodu, k jednání o platech mělo dojít už v dubnu.

Premiér Fiala uvedl, že je vláda vstřícná a pokud jí to umožní ekonomické možnosti, tak chce platy zvyšovat. Připomněl, že naposled se zvyšovaly tarify o 1400 korun. Pro příští rok navrhl zvýšení objemů mzdových prostředků o 4 %, což znamená navýšení tarifů o 3 %. Pro odbory ale není toto nízké navýšení přijatelné. Navíc tento nárůst by se netýkal zdravotnictví.

Zdravotnická témata se obecně na jednání údajně řešila minimálně. „V naší oblasti s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem podepsané dohody se neposunulo vůbec nic. Okrajově byla zmíněna situace ve veřejném zdravotním pojištění a nedostatek finančních prostředků. Nicméně na účtech zdravotních pojišťoven bylo k poslednímu květnu 46,2 miliardy korun.  V souvislosti s objemem peněz je nutné také připomenout, že v roce 2022 vláda přes Poslaneckou sněmovnu prosadila snížení financí do zdravotních pojišťoven o 14 miliard korun a teď říká, že chybí peníze,“ uvedla po jednání pro web Našezdravotnictví.cz předsedkyně zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

reklama

Jak to tedy bude s případným zvýšením platů u zdravotníků? Část z nich, kteří pracují v příspěvkových organizacích, jsou odměňováni nařízením vlády, kterým se upravují platy ve veřejných službách. O změně nařízení rozhoduje vláda, podklady připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

„Úhradová vyhláška řeší platby za vykázanou péči a ty zahrnují také náklady na práci. Proto za odbory vždy požadujeme nejen zvýšení platových tarifů, ale také návaznost na úhradovou vyhlášku – chceme, aby nemocnice na zvýšení platů a mezd dostaly peníze. V minulých letech se tak nedělo a nemocnice sdělují, že jejich hospodaření je napjaté,“ dodala Žitníková.

Jsou, nebo nejsou peníze?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na tripartitě připomenul, že nemocnice mají na účtech 40 miliard korun. V tomto směru ale vyjádřila Žitníková jisté pochybnosti, protože podle ní mezi nemocnicemi jsou z pohledu jejich finanční situace obrovské rozdíly. 

„Někde asi mají volné finanční prostředky, nicméně v části nemocnic určitě ne. Otázkou také je, o jakých financích pan ministr hovoří. Nemocnice mají samozřejmě provozní účty a tam většinově mají i finance na investice. V rámci Národního plánu obnovy se budují nové kapacity, které jsou vázané na finanční prostředky EU a spoluúčast. Zde není možné finance převádět. K tvrzení o zůstatcích bych chtěla rozbor, a to včetně fakultních nemocnice. Z mnoha nemocnic máme informace, že nemají žádné rezervy, dokonce část nemocnic počítá, že na konci roku budou v červených číslech. Jen podotýkám, že situace není dobrá, už letošní zvýšení platů a mezd dofinancovávaly kraje. Podle posledních informací nejsou v nemocnicích ani dohody ohledně doplatků za rok 2024 stran centrové péče,“ varovala předsedkyně zdravotnických odborů.

I premiér Petr Fiala ke konci jednání zopakoval, že finanční možnosti jsou omezené, rostou mandatorní výdaje. Navrhl, aby se sociální partneři sešli po vydání makroekonomické predikce Ministerstva financí, která bude publikována 21. srpna. Termín příštího jednání tak byl stanoven na 25. srpna letošního roku.

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Vláda ČR

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
01/12/2025

Cenu profesora Radka Ptáčka obdržela lékařka urgentní medicíny Jana Šeblová

„Můj čas je pouhopouhé prozatím, můj čas může říct, já už neplatím.“ Možná poznáváte slova krásné písně pevně spjaté se seriálem Sanitka, a ne náhodou ji zahrál v pražském Domě lékařů ve čtvrtek 27. listopadu smyčcový kvartet, protože s pohotovostní službou a urgentní medicínou je 35 let propojená i lékařka urgentní medicíny MUDr. et Mgr. Jana Šeblová, Ph.D., FESEM. Ta v tento den obdržela od České lékařské komory Cenu profesora Radka Ptáčka za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů. V tomto článku se zaměříme nejen na celoživotní vzdělávání jako takové, ale především na velmi zajímavý život paní doktorky Šeblové, který by doslova vydal na knihu.


reklama

reklama