Příběh: Když lékař ze záchranky potřebuje záchranku. Kvůli chilli

I lékař záchranky může občas potřebovat záchranku. Dokazuje to příběh jihomoravských záchranářů. Vyjížděli ke svému kolegovi lékaři, který upadl do vážného anafylaktického šoku poté, co si přičichl k sazenici chilli. Ten teď kolegům poděkoval za záchranu života.

Běžná klidná sobota se lékaři Petru Hlavinkovi zcela náhle a nečekaně proměnila v boj o život. A navíc ze zdánlivě banálního a překvapivého důvodu. Manželka přinesla domů sazenici chilli ze zahradnictví. Petr Hlavinka k ní jen podle svých slov jen letmo přičichl a pak už události dostaly rychlý spád. Sám přitom říká, že to byla jeho první alergická reakce v životě.

I to se ale může stát, jak na základě tohoto příběhu upozorňuje mluvčí jihočeských záchranářů Michaela Bothová: „Všem, kdo čtou tyto řádky, vzkazujeme: alergie, a to i v té nejtěžší formě, jakou je anafylaktický šok, se může projevit kdykoliv během vašeho života. Pokud jste stokrát neměli alergickou reakci na citrusy, po sto první ji mít můžete. Takže nepodceňte situaci…“


Lékař: Myslím, že jste mi zachránili život

Doktor Hlavinka teď svým kolegům poděkoval dopisem (viz níže), kde popsal celý zásah. Ačkoli má podobné také za sebou, tentokrát si ho prožil v opačné roli, roli pacienta. „Myslím, že jste mi zachránili život. Chtělo by se napsat, že Vám to rád jednou oplatím, ale doufám, že se do takové situace nikdy nedostanete. Díky, Petr Hlavinka,“ uzavřel.

Záchranáře ocenění a pochvala od kolegy rozhodně potěšily. „Děkujeme našim operátorům i posádce (viz fotografie) za skvěle odvedenou práci, díky níž byl zachráněn lidský život, život našeho milého kolegy. Panu doktoru Hlavinkovi přejeme, aby ho už nikdy nic takového nepotkalo,“ dodala mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

(gar)

Foto: ZZS Jihomoravského kraje


Dopis a poděkování lékaře kolegům za záchranu života


Vážení,

v sobotu 16. 5. 2020 jsem si vyzkoušel přednemocniční neodkladnou péči „z druhé strany“, tedy jako pacient. Poté, co jsem si letmo přičichl k sazenici chilli papričky, kterou moje žena přivezla ze zahradnictví, jsem prožil svoji první alergickou reakci, z níž se rychle vyvinula celkem závažná anafylaxe.

Pár minut poté, co jsem začal slzet, otekl mi obličej a začalo mě svědit celé tělo, jsem začal mít potíže s dýcháním i s oběhem – zmizel mně puls na periferii a žena mně nemohla změřit krevní tlak. Hrst tablet proti alergii, kterou jsem do sebe vpravil, neměla žádný účinek. Volání na linku 155 bylo jediné, co se v té chvíli dalo udělat. Operátorka na telefonu ze mě asi měla stres, protože jsem už skoro nemohl mluvit. Když k nám za pár minut dorazila posádka RLP z Vyškova, už jsem ji moc nevnímal.

Byli rychlí a jejich pomoc byla účinná. Během pár minut jsem inhaloval adrenalin a do žíly měl podanou účinnou medikaci. Podařilo se jim zbavit mě mých potíží skoro stejně rychle, jak nastoupily.

Postupně jsem se vzpamatoval, po chvíli jsem už byl schopen volné komunikace, takže jsem zdvořile odmítl převoz do nemocnice a nesoudně plánoval, že večer pojedu na noční službu – to mně naštěstí spolu s mou ženou rozmluvili. Chilli papričky jsem doposud konzumoval bez problémů… Takže mě to celé opravdu hodně překvapilo.

Chtěl bych tedy moc poděkovat operačnímu středisku za rychlé vyslání pomoci a posádce RLP z Vyškova ve složení MUDr. Laďa Kleisl, Iva Mazalová a Josef Chrastina za rychlou a účinnou pomoc ve chvíli, kdy mi bylo zle. Myslím, že jste mi zachránili život. Chtělo by se napsat, že Vám to rád jednou oplatím, ale doufám, že se do takové situace nikdy nedostanete.


Díky, Petr Hlavinka


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem