Obrázek
Obrázek
Kauzy -
29/05/2018

Slib ministra neplatí. Lékaři z Ukrajiny tu mohou pracovat dál i bez zkoušek

Ministr zdravotnictví sliboval, že ukončí projekt Ukrajina, který do Česka importoval ukrajinské lékaře bez povinných zkoušek. Stal se pravý opak, projekt se dnes dočkal svého prodloužení. Komora lékařů marně upozorňuje, že je tak ohrožena bezpečnost pacientů.

reklama

reklama

Proti projektu výrazně vystupovala Česká lékařská komora i komory lékárníků a stomatologů. Nešlo o averzi vůči zahraničním kolegům, ale o kritiku obcházení zákona a bezpečnost pacientů. Ukrajinští lékaři totiž na výjimku pracují na pozici lékařů i bez ověřovacích odborných a jazykových zkoušek. Není tak ani jasné, jestli se dorozumí s kolegy a pacienty.

Ministr zdravotnictví v dubnu po stížnostech slíbil, že projekt Ukrajina zastaví a dokonce ho už pozastavil. Dnes byl projekt naopak překvapivě prodloužen. Dosud na výjimku do českých nemocnic přicestovalo 144 lékařů a lékařek z Ukrajiny. Není přitom ani jasné, kde všude slouží.


reklama

Kubek: Ohrožuje to bezpečnost pacientů!

Obrat v názorech ministra zdravotnictví označil prezident komory lékařů Milan Kubek za trapný. \""Velmi mě mrzí, že ministerstvo zdravotnictví spoluorganizuje porušování zákona a pravidel EU,\"" uvedl. 

Když se Česká lékařská komora dotazovala na ministerstvu na konkrétní pracoviště, kde importovaní ukrajinští lékaři pracují, získala pouze jejich jmenný seznam. Podle prezidenta Kubka je tak bezpečnost pacientů v ohrožení, jak zdůraznil ve svém dnešním vystoupení v České televizi.

Vyzval proto pacienty, kteří si nejsou jistí, jestli je ošetřuje skutečný lékař, aby si jeho jméno ověřili v seznamu lékařů na stránkách komory. Jejím členem musí být ze zákona každý lékař, který v Česku léčí.


Babiš: Projekt Ukrajina se osvědčil, prodloužíme ho

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) navzdory kritice akci chválí. \""Chceme pokračovat v projektu Ukrajina. Projekt se velmi osvědčil, umožňoval řešit nedostatek lékařů v krajských nemocnicích, zejména ve specializacích, které na trhu práce v ČR nejsou dostupné, např. internisti. Odborníci z Ukrajiny pomáhali tento závažný problém alespoň částečně řešit,\"" vychválil projekt premiér v demisi. 

Tito lékaři podle něj rizikem pro pacienty nejsou. \""Chceme prodloužit výjimku k výkonu praxe,\"" potvrdil Babiš. Ukrajinští lékaři tak od ministerstva dostanou roční odklad, aby si zkoušky dodělali a mezitím budou dál pracovat. 


Bez zkoušek tu pracují ukrajinští lékaři i osm let

Ministr Vojtěch sice přiznal, že se objevily případy, kdy v Česku ukrajinští lékaři působili bez zkoušek dokonce osm let, ale jinak stojí za svým premiérem. \""Bohužel, pracovníky nemáme a migrace ze zahraničí funguje,\"" prohlásil Vojtěch. \""V posledních měsících jsem objel řadu krajů a pro některé nemocnice jsou ukrajinští lékaři skutečně velmi důležití,\"" dodal. 

To v duelu s Milanem Kubkem v České televizi opakovala i předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová. \""My se v současné chvíli bez ukrajinských lékařů v našich nemocnicích neobejdeme,\"" uvedla. 

Jediný ústupek ministra kritikům je v tom, že požaduje, aby si lékaři z projektu zkoušky do roka udělali. Alespoň to tak nyní tvrdí: \""Řekli jsme ředitelům nemocnic a paní hejtmance, že musíme trvat na tom, aby si zkoušky dodělali.\""


Lékařská komora: Vlastní lékaře vyháníme, cizí levně dovážíme

Komora lékařů ovšem odmítá i tento trend zdravotnictví, kdy jsou čeští lékaři nahrazováni levnějšími kolegy z východu. \""Domácí lékaře vyháníme a na jejich místa dovážíme někoho lacinějšího,\"" kritizoval přístup ministerstva a vlády prezident České lékařské komory Milan Kubek. Více například v článku Kubek: Ukrajinci jako laciná pracovní síla pro naše nemocnic

Lékařů ze zahraničí - především z Ukrajiny, Ruska a Slovenska - skutečně neustále přibývá, zatímco nemalá část českých mediků míří ze škol rovnou do západní Evropy. Další lékaři podobně odcházejí v průběhu své kariéry. Podle odhadů komory v Česku schází aktuálně až 3000 lékařů. Více v článku Cizinci poprvé v historii přečíslili nové české lékaře. Ti utíkají za lepším


Ministerstvo zkoušky zahraničních lékařů možná zmírní

Problém je i v tom, že na českých fakultách není dostatek míst pro studenty a ani dost studentů, aby dokázali nahradit odcházející generaci lékařů. To bylo tématem mimořádné konference lékařské komory s názvem \""Personální devastace českého zdravotnictví\"". Více v článku Řítíme se ke katastrofě a selhání zdravotnictví. Péče už se tiše zhoršuje

Aprobační zkoušky pro zahraniční lékaře nejsou jednoduché. Úspěšnost je u nich jen asi deset procent. Proto chce ministerstvo navíc ověřit, jestli nejsou nastaveny příliš přísně a případně je zmírnit. Komora naopak navrhuje, aby zkoušky skládali zahraniční lékaři společně s českými mediky a aby jejich úroveň byla jednotná.

David Garkisch

Foto: Pixaby.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Kauzy -
20/01/2025

Hry se směnami a příplatky v nemocnicích pokračují. Téměř 60 % lékařů považuje jejich vykazování za nepřehledné a netransparentní

Nepřehledné a netransparentní výplatní pásky, hry s přesčasy a příplatky, zkrátka chaos. To je celkem obvyklá praxe v některých českých nemocnicích. Zatímco u mnoha běžných zaměstnanců je jasně daná směna, pracovní doba a případný přesčas, v mnoha nemocnicích se obyčejný smrtelník dostává ke správnému výpočtu svého platu velmi složitě. Změnit to měla novela, která vstoupila v platnost v srpnu loňského roku. Jak ale ukazují výsledky nového průzkumu Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK), které má web Našezdravotnictví.cz exkluzivně k dispozici, kouzla s čísly dále pokračují.


Obrázek
Kauzy -
14/01/2025

Slovensko zažilo už třikrát výpovědi lékařů. O co lékaři bojovali a jak se povedl boj poslední?

Na Slovensku podali lékaři výpovědi z přesčasů celkem třikrát. Poprvé se tak stalo v roce 2011, kdy se jim podařilo protlačit minimální mzdu lékařů a sester do zákona. Druha vlna výpovědí proběhla v roce 2022 a snad nejbouřlivější byla loni. Vláda chtěla nejen snížit ohodnocení lékařů a sester, ale jako reakci na výpovědi z přesčasů přijala zákon, který lékařům ve výpovědi přikázal pracovat i po uplynutí výpovědní doby. Doktoři ale neustoupili. Jak si stojí dnes a co se jim podařilo prosadit? V článku to vše sepsal hlavní představitel výpovědních akcí předseda Lekárskeho odborového združenia MUDr. Peter Visolajský.

reklama

reklama