Pětasedmdesátého valného shromáždění Světové lékařské asociace (WMA), které se konalo ve finských Helsinkách od 16. do 19. října 2024, se účastnili delegáti z 50 národních lékařských asociací a komor, aby se zabývali naléhavými problémy, kterým v současnosti lékařský stav musí čelit.
reklama
reklama
Revize Helsinské deklarace
Nejdůležitějším bodem jednání bylo oficiální završení procesu revize Helsinské deklarace, která je jedním z nejdůležitějších světových dokumentů v oblasti biomedicíny. Revize, která reflektuje změny v medicíně i ve společnosti, k nimž došlo od roku 1964, byla jednomyslně přijata symbolicky právě v Helsinkách, tedy v místě, kde před šedesáti lety spatřil světlo světa původní text.
Helsinská deklarace je klíčovým dokumentem, neboť definuje etické zásady pro lékařský výzkum zahrnující lidské účastníky. Jednomyslnému přijetí valným shromážděním předcházelo 30 měsíců intenzivní úsilí pracovní skupiny pod vedením bývalého prezidenta Americké lékařské asociace (AMA) dr. Jacka Resnecka jr.
Revize Helsinské deklarace z roku 2024 poskytuje zvýšenou ochranu zranitelným skupinám obyvatelstva, větší transparentnost klinických zkoušek a pevnější závazky ke spravedlnosti a rovnosti ve výzkumu.
reklama
Podstatné změny v Helsinské deklaraci lze rozdělit do dvou oblastí:
1. Začlenění, respekt a ochrana zaměřená na účastníky, včetně uznání zranitelnosti účastníků, výzvy k zapojení komunity, prosazování globální spravedlnosti, získávání informovaného souhlasu a používání terminologie srozumitelné účastníkům.
2. Přínos a hodnota výzkumu, včetně snahy o rovnováhu prospěchu pro zdraví jednotlivce a veřejného zájmu, tedy veřejného zdraví. Prosazování vědecké přísnosti a integrity a uvážené rozdělení přínosů, rizik a zátěže.
Další schválené dokumenty
Valné shromáždění se zabývalo zejména dokumenty, které byly předjednány na zasedání Rady WMA konaném v dubnu 2024 v Kigali (Rwanda). Mezi tato prohlášení, usnesení a prohlášení přijatá Valným shromážděním WMA patří:
• Usnesení WMA odsuzující legislativu zaměřenou proti LGBTQ
• Rezoluce WMA k využívání plastů v medicíně a jejich dopadu na zdraví a životní prostředí
• Deklarace WMA o prevenci a snižování znečištění ovzduší
• Rezoluce WMA o ochraně zdravotní péče v Izraeli a Gaze
• Prohlášení WMA k epidemiím a pandemiím
• Rezoluce WMA na podporu Turecké lékařské asociace
• Prohlášení WMA na podporu očkování proti lidskému papilomaviru
• Prohlášení WMA vyzývají k lepší prevenci sebevražd a sebepoškozování dospívajících
• Usnesení WMA upravující pravidla dárcovství orgánů u vězňů
• Deklarace WMA z Kigali o etickém používání lékařských technologií
• Prohlášení WMA o technologiích asistované reprodukce
• Usnesení WMA o zrušení směrnic WHO o užívání opiátů
• Směrnice WMA o využívání propagačních masmédiích ze strany lékařů
Nový prezident WMA – dr. Ashok Philip
Dr. Ashok Philip, specialista na vnitřní lékařství praktikující v soukromém sektoru v Malajsii a bývalý prezident Malajské lékařské asociace, byl uveden do funkce jako 75. prezident Světové lékařské asociace pro období 2024–2025. Dr. Philip řekl, že lékařská komunita se musí bránit snahám nahrazovat lékaře v týmech poskytujících zdravotní péči. Tyto změny, které se mají zdánlivě vypořádat s nedostatkem lékařských odborníků, bývají v první řadě motivovány snahou ušetřit za každou cenu, a to na úkor pacientů, kteří již nedostanou tu nejkvalitnější zdravotní péči.
Nově zvolená příští prezidentka WMA – dr. Jacqueline Kitulu
Dr. Jacqueline Kitulu, bývalá prezidentka Keňské lékařské asociace, byla zvolena příští prezidentkou Světové lékařské asociace. Dr. Kitulu se ujme své funkce na 76. valném shromáždění WMA v Portu v Portugalsku v říjnu 2025. Zdůraznila důležitost globálního prosazování primárních, robustních zdravotnických systémů zajištěných dostatečným počtem zdravotnického personálu. Dr. Kitulu slíbila, že povede WMA s transparentností, soucitem a neochvějným nasazením.
Nerovnosti ve zdraví a zdravotnictví – jak je řešit?
Vědecká konference předcházející vlastnímu zasedání WMA se zabývala nerovnostmi ve zdraví a zdravotní péči a jak je řešit. Hlavní projev „Sociální spravedlnost a rovnost ve zdraví“ přednesl sir Michael Marmot, bývalý prezident WMA. Následovaly sekce „Jak může prevence zajistit více spravedlnosti ve zdravotnictví?“, „Pokrok ve zdravotnictví – jak učinit přístup ke zdravotní péči spravedlivější?“ a „Jak zmírnit dopady změny klimatu na nerovnosti?“
Maďarští lékaři znovu s námi
Maďarská lékařská komora (HMC) byla znovu přijata mezi členy Světové lékařské asociace.
Autor: Milan Kubek
Foto: užito se souhlasem Milana Kubka
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama