Hlavička
Kauzy -
20/11/2018

VIDEO: Proč jsou lékaři z Ukrajiny nebezpeční? Mají se pacienti bát?

Lékaři z Ukrajiny – jsou záchranou českých nemocnic, nebo rizikem pro pacienty? Kraje a ministerstvo tento projekt hájí, Česká lékařská komora naopak bije na poplach. Ukrajinci by měli být v postavení mladých mediků a pod přímým dohledem, fungují ale jako plnohodnotní lékaři.

reklama

reklama

Na čí straně je pravda? Mají pacienti důvod se bát? Lékaři na sjezdu České lékařské komory (ČLK) varovali, že v českých nemocnicích působí neověření cizinci bez zkoušek i znalosti češtiny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odpovědnost za to přehazuje na vedení nemocnic. Ty ale přiznávají, že by se bez ukrajinských lékařů neobešly, a nepřímo tak potvrzují, že jim lidé v postavení mediků suplují plnohodnotnou lékařskou péči.


Dovoz ukrajinských lékařů byl tichý. Upozornili na to až zubaři

reklama

Proč vlastně přichází lékařská komora s protesty až teď, když sem ukrajinští lékaři přicházejí už delší dobu? Odpověď je jednoduchá: komora netušila, kolik ukrajinských lékařů na výjimku v Česku pracuje. Ministerstvo ji o tom neinformovalo.

„My jsme, přiznám se, neznali ten obrovský rozsah toho problému, protože Ministerstvo zdravotnictví nám nesděluje informace o tom, že tady povoluje práci – podle nás ilegální zaměstnávání – cizinců v nemocnicích. My jsme ty informace neměli a upozornili nás na ně kolegové stomatologové,“ uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ve stejném duchu ho doplňuje i Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK): „Zjistilo se, že se tady pohybuje obludně vysoké číslo ukrajinských lékařů, aniž mají aprobaci, aby mohli pracovat na úrovni českých lékařů.“


Vojtěch: Není to nelegální, odpovědnost nesou nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví ale na svém postupu nic špatného nevidí. Jak říká ministr Vojtěch, ukrajinští lékaři jsou v Česku potřeba. A navíc je podle něj vše v souladu se zákonem. Odpovědnost za tyto lékaře na výjimku ale podle něj nesou nemocnice, nikoli ministerstvo.

„Je třeba říct, že to je v souladu s legislativou. Není to tak, že by to bylo nelegální, zákon toto umožňuje. A je to i řekněme na základě poptávky samotných poskytovatelů. Ten lékař musí být na akreditovaném pracovišti, jeho příprava na aprobační zkoušku musí probíhat podle nějakého vzdělávacího programu, který už je schválen. A musí aprobační zkoušku udělat.“


Ukrajinský lékař na výjimku smí pracovat jen pod dohledem

Podle komory je ale zákon hrubě porušován. Každý takový lékař cizinec s výjimkou musí pracovat výhradně pod přímým dohledem zkušeného kolegy. To se ale neděje, nemocnice ukrajinskými lékaři látají vlastní nedostatek personálu a povyšují je tak nelegálně na lékaře.

„Problém je, že zákon je porušován, protože ti cizinci opravdu mohou dostat z ministerstva povolení k výkonu odborné praxe. Nemohou tak jako lékaři pracovat samostatně, ale musí být pod přímým odborným vedením kvalifikovaného lékaře, který u nich musí být vždy přítomen,“ vysvětlil Milan Kubek. 


Podfuk s Ukrajinci? Leckdy ho odhalí rozpis služeb nebo zpráva z nemocnice

Komora má o těchto praktikách zprávy od lékařů. Často je to velmi jednoduché odhalit. „V řadě případů by se stačilo podívat na rozpis služeb v jednotlivých nemocnicích, kde by vedle jména sloužícího lékaře z cizí země měl být uvedený i dozorující lékař,“ míní například Jiří Klug, praktický lékař z Moravské Třebové.

Leckdy je to zřejmé i z počtu zaměstnaných „legálních“ lékařů a lékařů na ministerskou výjimku. „Dochází k paradoxní situaci, že ty nemocnice, které mají nejméně českých doktorů, mají nejvíc Ukrajinců. Tudíž to, aby byl jeden český doktor na jednoho ukrajinského a neustále na něj dohlížel a řídil ho, nejde skoro splnit,“ potvrzuje Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

A nakonec lze tuto praxi odhalit i jinak. „Jako praktik můžu doložit, že řada zpráv, které mi přicházejí z nemocnic, jsou podepsané lékaři z Ukrajiny. Jako lékař žádám, aby tuto zprávu aspoň viděl a parafoval právě dozorující lékař,“ doplnil praktický lékař Jiří Klug. 


Údaje o ukrajinských lékařích ministerstvo tají

A právě v tom je podle lékařské komory jádro problému. Podobné zkušenosti totiž naznačují, že dozor českého lékaře může být jen formální. A ukrajinští lékaři bez ohledu na aprobační a jazykovou zkoušku ve skutečnosti v nemocnicích vykonávají plnohodnotnou práci lékařů. 

Pochybnostem nahrává i to, že Ministerstvo zdravotnictví i kraje odmítají poskytnout České lékařské komoře informace o tom, kteří lékaři, v které nemocnici a pod dohledem koho vlastně působí. „Pro to nemohu mít jiné vysvětlení, než že se Ministerstvo zdravotnictví snaží utajit před občany skutečný stav českého zdravotnictví. Berte to logicky: kdyby bylo všechno v pořádku, tak jim přece nemůže vadit, že Česká lékařská komora chce ten stav zkontrolovat. Kdyby bylo všechno v pořádku, tak nemají co tajit. To, že se ti ředitelé nemocnic, hejtmani a ministerstvo zuby nehty brání tomu, aby Česká lékařská komora kontrolu provedla, nás utvrzuje v přesvědčení, že zákon je porušován,“ argumentuje prezident komory lékařů Kubek.


Začarovaný kruh: Bez těch lékařů se neobejdeme. Nepracují ale jako lékaři

Jednotliví aktéři se přitom často pohybují v začarovaném argumentačním kruhu. Rozpoznat racionální jádro je proto velmi těžké. Kraje a nemocnice například říkají, že se bez ukrajinských lékařů neobejdou. Na sjezdu komory to přiznal i ministr Adam Vojtěch: „Pro ně je nutné, aby zkrátka tyto lékaře měly. Ona to není nějaká majorita, bavíme se stále o významné minoritě stovek lékařů.“

Jenže jestli se nemocnice neobejdou bez práce zahraničních lékařů na výjimku, znamená to, že je jako lékaře využívají i bez odborného dohledu. A navíc se brání kontrolám lékařské komory. „Na jedné straně nám ředitelé nemocnic, hejtmani, ale i Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že všechno je v pořádku a žádný zákon porušován není, protože ti cizinci nepracují, ale pouze vykonávají praxi. Na druhou stranu dodávají, že bez této ‚neexistující práce‘ cizinců by bylo třeba nemocnice zavřít,“ vysvětlil Milan Kubek.


Ani Babiš by nechtěl lékaře, se kterým si nerozumí, řekl Kubkovi

Ministr zdravotnictví odpovědnost za import neprověřených lékařů z Ukrajiny přehodil na vedení nemocnic. „To je na odpovědnosti těch jednotlivých poskytovatelů. Nemocnice se musí zavázat, že nad tím lékařem bude vykonáván odborný dozor ze strany českého lékaře. Tyhle podmínky jsou jednoznačné. Nemocnice musí vyhodnotit, jestli ten lékař je schopný pracovat pod odborným dohledem a jestli je schopen komunikovat v češtině,“ řekl Adam Vojtěch.

Argument o neschopnosti nebo spíš schopnosti komunikovat v češtině je přitom velmi důležitý. Pravděpodobně nikdo si nedovede představit, že by ho ošetřoval lékař, který jeho problémům nerozumí ne proto, že nemá potřebné vzdělání, ale protože zkrátka nechápe význam sdělovaných slov. 

Právě to přesvědčilo i českého premiéra. Bohužel ale jenom nakrátko. „Nám to přislíbil pan premiér, že ten projekt zastaví, ale poté ho přesvědčili hejtmani a ředitelé nemocnic, že pokud by byl ten projekt zastaven, patrně by to poškodilo obraz hnutí ANO. Pan premiér tomu tedy dal zelenou,“ domnívá se prezident komory Kubek.


Chce ministerstvo zlikvidovat Českou lékařskou komoru?

To ale není jediný problém mezi ministerstvem a lékařskou komorou. Následně totiž přišlo Ministerstvo zdravotnictví s myšlenkou, která u České lékařské komory vzbudila velké obavy. Rozhodlo se totiž, že začne pracovat na revizi zákonů o profesních komorách. „Co my chceme, je revidovat zákon o komorách, ale to vychází z toho, že nás o to žádají třeba i lékárníci a stomatologové, kteří dali celou řadu požadavků na změnu komorového zákona. A my jsme vlastně oslovili i Českou lékařskou komoru, ať nám dá své podněty, kde si myslí, že ten zákon není úplně v pořádku,“ řekl k tomu ministr Vojtěch.

Jenže komora se obává, že je to jenom plíživá snaha umlčet ji jako nepohodlného kritika. „My se můžeme jenom dohadovat, jestli skutečným záměrem ministerstva je umlčet toho, kdo na problémy upozorňuje, nebo hledat spojence, který by mu pomohl ty problémy řešit. Naše zkušenosti nás nabádají k ostražitosti a obáváme se, že spíš než řešit daný problém, na který Česká lékařská komora upozorňuje, je pro Ministerstvo zdravotnictví jednodušší snažit se umlčet toho kritika,“ míní Milan Kubek.


Posílení fakult je správná věc. Výsledky ale přinese až za dlouhé roky

Na obou stranách přitom panuje shoda, že problém s nedostatkem lékařů je velký a řešit se musí. Ministrův nápad posílit lékařské fakulty je třeba podle lékařské komory rozhodně správný. Výsledky ale přinese nejdřív za deset let. Pomyslný požár přitom už dávno hoří.

„Ta personální krize je hluboká a týká se především lůžkových oddělení. Nejčastěji je to okresní zařízení lůžkového typu, to znamená, že jde o středně velké a malé nemocnice,“ potvrzuje Jan Machač, primář gynekologie Nemocnice Boskovice a delegát sjezdu komory.


Řešení? Lékaře a zdravotníky musíme zaplatit, zní jednoznačně

Řešení? Podle lékařů jediné: skutečně finančně ocenit jejich práci, aby neměli proč odcházet ze země za lepšími platy i podmínkami k práci. „Já si myslím, že řešením je zabojovat o každého českého doktora, který odchází. Zabojovat, aby měl jasné postgraduální studium, jasné náplně oborů a aby měl i lepší pracovní podmínky. To je řešení,“ tvrdí předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Jeho kolega, primář Jan Machač to vidí podobně: „Myslím si, že ten problém je opravdu ve finančním ohodnocení lékařů v nemocnicích. A pokud se nám to nepodaří vyřešit, tak ty nemocnice budou umírat jedna po druhé.“


Kubek: Papaláši chtějí VIP péči, obyčejní lidé je nezajímají

Peníze ale podle České lékařské komory nejsou ten hlavní problém. Tím je, že se v zápalu boje občas zapomíná na toho nejdůležitějšího, pro koho tu zdravotnictví je.

„Mně vadí takový ten papalášský přístup politiků, kdy oni sami pro sebe a pro své blízké vždycky shání tu nejlepší VIP péči, ale na druhou stranu je jim úplně jedno, kdo bude ošetřovat obyčejné lidi. A to je pro Českou lékařskou komoru nepřijatelné,“ shrnul prezident České lékařské komory Milan Kubek.


reklama

reklama


reklama

reklama