Hlavička
11/01/2021

Vše, co potřebujete vědět o očkování proti covidu: 83 otázek a odpovědí

Očkování je bezpečné, chrání velmi spolehlivě, koronavirem vás nemůže nakazit, je lepší než imunita získaná infekcí. To jsou jen některé odpovědi na nejčastější otázky k očkování proti covidu-19. Sestavila je skupina expertů pro osvětu veřejnosti.

reklama

reklama

Patrně není lepšího „manuálu“, který by osvětloval laikům ty největší otázky i nejmenší detaily kolem vakcinace proti novému koronaviru. Sestavil ho tým expertů, který vznikl loni v polovině prosince. Sdružuje lékaře, hygieniky, epidemiology, zdravotníky, vědce, profesory a další experty, kteří tak chtějí pomoci s potlačením epidemie covid-19.


Sdružení se jmenuje Iniciativa Sníh. Odkazuje tak na jméno anglického lékaře Johna Snowa (1813 – 1858), který je považovaný za zakladatele moderní epidemiologie a v devatenáctém století dokázal potlačit epidemii cholery v Londýně. Navíc přitom odhalit zdroj nákazy a ukázal následovníkům, jak bojovat s epidemiemi. Lékaři přitom v té době bakterii cholery dosud neobjevili a neznali.

reklamaJe lepší nemoc prodělat, nebo se očkovat?


Cílem Iniciativy Sníh je pomáhat v boji s koronavirem, a to i formou osvěty. Tým proto sestavil obsáhlý seznam otázek a odpovědí k očkování proti covidu-19. Nejen pro ty, kteří očkování nedůvěřují, ale téměř pro každého, kdo má jakýkoli dotaz k vakcinaci. Celý ho najdete zde na odkazu Iniciativy Sníh.


Seznam je skutečně praktický a začíná prostým vysvětlením, jak fungují vakcíny nebo co jsou protilátky. Pokračuje tím, kdo by měl vakcínu dostat a proč je důležité se proti covidu očkovat.


Experti vysvětlují i to, proč je vakcína lepší než nemoc prodělat.Vakcína je bezpečnější než získání imunity infekcí. I když si myslíte, že jste méně rizikoví, stále můžete být vážně nemocní, mít dlouhodobé zdravotní problémy nebo zemřít, pokud se nakazíte. Virus můžete také rozšířit na další lidi. Nemůžete předem vědět, jak byste byli nemocní, kdybyste se nakazili. Onemocnění covid-19 vám dává menší imunitní odpověď. Vakcína vybízí vaše tělo, aby vytvářelo více protilátek, než byste vytvořili prostřednictvím infekce. Z vakcíny neonemocníte a vedlejší účinky většinou jsou mírné,“ uvádějí například.Jak fungují vakcíny?


Odpovědi expertů jsou přímé, krátké a jasné. Jak třeba fungují nové vakcíny v těle? „Vakcíny nabudí váš imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti SARS-CoV-2 bez toho, abyste se museli nakazit virem. Váš imunitní systém si pak bude pamatovat, jak vytvořit protilátky. Pokud se v budoucnosti setkáte s virem, vaše tělo ty samé protilátky vytvoří velice rychle. To by mělo zabránit viru, aby vám způsobil onemocnění,“ odpovídá Iniciativa Sníh.


Dozvíte se ovšem i to, proč je důležitá kolektivní imunita, jakou roli v tom hrají vakcíny nebo proč není promořování společnosti dobrým nápadem.Praktické odpovědi: Co když jsem covid prodělal?


Rady a odpovědi expertů řeší i praktické detaily – kdy a jak se očkovat, pokud jsem nemoc prodělal? Musím po očkování nosit roušku? Co když se potom potkám s nemocným? Je nutné před očkováním podstoupit test? Co obsahují vakcíny? Jak se budu po podání vakcíny cítit? Proč jsou nutné dvě dávky a jaký mezi nimi má být rozestup?


Tým Iniciativy Sníh například upozorňuje, že ve studii společnosti Pfizer bylo zahrnuto 30 000 lidí z 39 států v USA, v Brazílii, Argentině a Německu. Vesměs lidé uváděli jen drobné nežádoucí účinky jako třeba bolest v paži v místě vpichu či únavu, která je ale reakcí těla, které vytváří protilátky proti nemoci.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0
reklama

reklama


reklama

reklama