Definitivní konec vyhlášené ortopedie? Lékaři a sestry podali výpověď

Ortopedie v nemocnici v Orlové bývala mezi pacienty vyhlášená. Letos ale v nemocnici kraj zrušil akutní lůžka a udělal z ní léčebnu dlouhodobě nemocných. Teď se rozpadá i sehraný tým lékařů a sester, který se měl přesunout do Karviné. Přes padesát lidí podalo hromadnou výpověď.

Tato poslední revolta zdravotníků je vyústěním dlouhého příběhu o krachu kdysi vyhlášené regionální nemocnice. A také o ztrátě pacientů, kteří tak přicházejí o dostupnou zdravotní péči. Teď jim mizí i šance, že by se dočkali péče alespoň v sousedním městě. Rozpadá se totiž tamní ortopedický tým lékařů a sester, který měl přesídlit do Karviné.


Lékaři a sestry chtějí do Havířova

Právě v tomto přesunu je problém. Zdravotníci totiž usilovali o přesun do havířovské nemocnice. „Preferujeme nemocnici v Havířově, zejména z důvodu kapacity operačních sálů. Bylo nám sděleno, že bychom mohli využívat dva operační sály denně. Jsou větší a vhodnější pro ortopedickou operativu,“ řekl České televizi ortoped orlovské nemocnice Marek Solák.

Volbu Havířova upřednostňoval i dosavadní primář ortopedie v Orlové Tomáš Knybel, který navíc neváhal v médiích kritizovat podmínky v Karviné. V pondělí byl ale odvolán a to je další důvod, proč zdravotníci podali hromadné výpovědi. Hned v první vlně jde o deset lékařů a 43 sester, další přitom avizovali, že se k hromadné výpovědi přidají.


V Orlové bývalo lépe, kraj to změnil

Úpadek nemocnice v Orlové ovšem začal mnohem dříve. Bývala přitom kvalitní nemocnicí, a především místní ortopedie byla široko daleko vyhlášená. Pacienti, kteří pod ni spadali, měli třeba výměnu kyčle rychleji a na stejné úrovni jako ve špičkových centrech například v Praze. Nemocnice pochopitelně poskytovala i další širokou péči, včetně té akutní lůžkové a dalších ambulancí.

Dnes ale zařízení funguje především jako léčebna dlouhodobě nemocných, i když několik ambulancí ještě zbylo. Původní nemocnice zanikla letos v březnu politickým rozhodnutím krajských zastupitelů, kteří zrušili akutní lůžkovou péči a přesunuli ji „mimo město“.

Zhruba třicetitisícová Orlová tak přišla o potřebnou zdravotní péči. Místní pacienti teď spadají pod přetížené nemocnice v Karviné a v Havířově, které je navíc nezřídka odmítají, a to dokonce i záchrankám.

Přímo ve městě přitom stojí zachovalá a rekonstruovaná nemocnice s vybudovanými operačními sály za desítky milionů korun. Nikoli náhodou právě v Orlové na severu Moravy letos symbolicky začala kampaň Proti kolapsu zdravotnictví. Více o tom v článku Krizový štáb: Nemocnice v Orlové jako ukázka selhání zdravotní péče.


Odvolejte náměstka hejtmana, žádá petice kvůli stavu zdravotnictví

Ve hře o nemocnice, lékaře a sestry jsou ovšem i jiné zájmy. Ortopedický tým nemocnice v Karviné nutně potřebuje, protože bez něj ztratí akreditaci ke vzdělávání mladých lékařů bez atestace. Tu totiž může mít jen ARO v nemocnici, která má nejméně čtyři operační obory. Bez ortopedů z Orlové Karviná o akreditaci přijde. Kvůli tomu teď vyhlásil stávkovou pohotovost místní Lékařský odborový klub Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

Situace na severu Moravy eskalovala dokonce k petici za odvolání náměstka hejtmana Martina Gebauera (ANO), který v kraji odpovídá za zdravotnictví. Jejím autorem je ekonom Petr Drozdík, jeden z místních občanů. Podle něj Gebauer selhal ve slibech, že zdravotní péči v regionu zlepší, a naopak ji rozkolísal a zhoršil. „Dlouho jsem zvažoval, jakým způsobem vyjádřit nejen své pocity, ale i pocity mých sousedů a občanů, kteří jsou poslední dobou velice znechuceni tím, co se ve zdravotnictví děje,“ uvedl pro ČT Drozdík, který chce v prosinci petici předložit zastupitelům kraje a požádat je o odvolání náměstka Gebauera.

Ten naopak tvrdí, že v petici jsou nepravdivé informace a z vyhrocení situace viní lékaře. „Lékař by měl v prvé řadě léčit a neměl by se vykašlat na svoje pacienty,“ prohlásil Gebauer. Napadl lékaře za to, že mají v Karviné připravené operační sály, ale nechtějí tam nastoupit. „Z jejich svévole pacienti nebudou operováni,“ řekl také.


David Garkisch

Ilustrační foto: Naše zdravotnictví 


Anketa

Obáváte se o osud nemocnic ve vašem kraji?

Celkem hlasovalo 184 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům