Hlavička
Kauzy -
08/12/2020

Lékaři vyzvali veřejnost: Vakcína je naší jedinou zbraní, nevěřte fake news

Ti největší čeští odborníci na epidemie, infekce a vakcíny, se obrátili společnou výzvou na celou veřejnost a také na zdravotníky. Varují před zlehčováním současné epidemie Covid-19, podceňováním protiepidemických opatření a dezinformacemi o očkování proti koronaviru.

reklama

reklama

\""Vakcína je naší jedinou zbraní,\"" píší hned v úvodu lékaři, kteří se celý svůj život věnují infekčním nemocím, potlačování epidemií a očkování proti nejrůznějším nemocem. Na počátku své výzvy (celý text viz níže) opakují nutnost dodržovat klasická pravidla 3R - tedy roušky, hygienu rukou a sociální distanc mezi lidmi.


Pozor na fake news, varují lékaři

reklama

Ještě větší důraz ve svém textu ovšem kladou na obranu před dezinformacemi a fake news o vyvíjeném očkování proti koronaviru. Očkování je podle nich nezbytné pro návrat světa a společnosti k běžnému životu. 

\""Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném. Potvrzujeme, že přes maximální úsilí vědeckých týmů na celém světě nemáme a v brzké době nebudeme mít účinný lék proti koronaviru,\"" argumentují lékaři. Bez vakcíny se podle nich neobejdeme.


Očkování je bezpečnější než léčba

Apelují proto nejen na veřejnost, ale i na každého zdravotníka v zemi, aby se nejen nechal očkovat, ale aby vakcinaci doporučoval i svým pacientům. Očkování je podle nich mnohem bezpečnější ochranou než léčba dosud příliš nepoznané nemoci.

\""Na rozdíl od vývoje nových molekul a léků, které by se mohly uplatnit v léčbě infekční nemoci, se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy a zásady přípravy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám tedy výrazně odlišné,\"" uvádějí lékaři ve své výzvě.

\""Teď je čas říci, že vakcinace je lepší, než sedět měsíce zavření doma. Teď je čas říci, že účinnost i bezpečnost vakcíny bude velmi pečlivě sledována. Teď je čas říci, že je nutno spojit síly zdravotníků, představitelů státu, médií v jeden proud podpory očkování,\"" píše se ve výzvě lékařů a expertů na nákazy a epidemie...


VÝZVA KE ZVLÁDNUTÍ SOUČASNÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACE S COVID-19 A OČKOVÁNÍ

Vakcína je naší jedinou zbraní

Chovejme se nadále zodpovědně - dodržujme pravidlo 3R - nosme roušky, myjme si ruce, dodržujme dostatečné rozestupy - neshlukujme se

Celý svět a také Českou republiku zaplavují cílené dezinformační zprávy a fake news o očkování proti COVID-19. Informacím podléhá značná část populace, včetně některých zdravotníků. Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii  koronaviru. Přední čeští infektologové,  vakcinologové a epidemiologové tímto vyzývají zdravotnickou i laickou veřejnost k neustálému zodpovědnému chování a nepodceňování této nemoci. Společně tvrdíme, že očkování je z dlouhodobého hlediska nezbytné pro ovlivnění nepříznivého epidemiologického vývoje a pro návrat k normálnímu životu.

Lékaři infekčních oddělení, kteří od jara denně bezprostředně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených infekcí COVID-19, spolu s vakcinology, kteří pozorují narůstající odpor k očkování, vyjadřují hluboké znepokojení nad nedostatečnými a často zavádějícími informacemi o očkování v naší zemi.

Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném. Potvrzujeme, že přes maximální úsilí vědeckých týmů na celém světě nemáme a v brzké době nebudeme mít účinný lék proti koronaviru,  který se nadále vyznačuje mimořádnou nakažlivostí a zákeřností. Po roce usilovného hledání sdělujeme hluboké zklamání, že máme k dispozici jen několik pomocných léků, které jsou schopny zlepšit prognózu nakažených o necelých 10 až 20 procent, což je číslo zoufale nízké.

Nákazu nadále považujeme za nebezpečnou ruskou ruletu, která si své oběti hledá bez větších pravidel. Po řadu týdnů v České republice na tuto jednu infekci umírá denně více než 100 lidí, před měsícem to bylo již i přes 250 lidí denně, což je číslo dříve pro několik generací infektologů, mikrobiologů či epidemiologů zcela nemyslitelné. Toto číslo je nyní výrazně vyšší než kolik obětí si denně u nás žádají onemocnění nádorová. Proto svědomitě dodržujme stanovená protiepidemická opatření. Používejme roušky, udržujme rozestupy, dezinfikujme si ruce a až to bude možné, nechme se očkovat.

Od dob lékaře Edwarda Jennera, který s očkováním začal před více než 220 lety, byly vývoj a výroba vakcín dokonale propracovány. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nikdo nezpochybní, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicíny novověku. Na rozdíl od vývoje nových molekul a léků, které by se mohly uplatnit v léčbě infekční nemoci, se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy a zásady přípravy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám tedy výrazně odlišné, i vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje.

Teď je čas říci, že vakcinace je lepší, než sedět měsíce zavření doma. Teď je čas říci, že účinnost i bezpečnost vakcíny bude velmi pečlivě sledována. Teď je čas říci, že je nutno spojit síly zdravotníků, představitelů státu, médií v jeden proud podpory očkování.

Tvůrci této výzvy – členové Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP si uvědomují vážnost současné situace a vyzývají všechny představitele státu, zdravotnickou veřejnost, média, správce  sociálních sítí o maximální podporu edukace o prospěšnosti očkování.

Očkování považujeme v současné době za nejúčinnější, bezpečný a jediný dostupný nástroj k zvládnutí závažné pandemie. Za jediný nástroj, který je již dnes schopen zamezit stovkám, tisícům zbytečných úmrtí, závažným dlouhodobým i celoživotním postižením zdraví, rodinným tragédiím.

Vyzýváme každého zdravotnického pracovníka, tak jak považuje za samozřejmé být očkován proti virové hepatitidě B, aby měl profesionální přístup k očkování proti nemoci COVID-19, a to nejenom kvůli sobě, ale zejména kvůli svým pacientům. Měl by očkování propagovat, ale také sám se nechat očkovat, co nedříve to bude možné.

Vyzýváme k odpovědnosti všechny, kteří bezohledně hazardují s lidským zdravím šířením často zcela nesmyslných, hloupých dezinformací a pochyb o očkování.

Vyzýváme vás lidi - rozhodujte se dle vlastního rozumu a pravdivých informací.


Prim. MUDr. Petr Kümpel – místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP

Doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D. – předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP

Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. – předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP

Prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. – primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze

MUDr. Pavla Křížová, CSc. – předsedkyně Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP

V Praze, Hradci Králové a Opavě dne 8.12. 2020


Ilustrační foto: Nick Youngson, CC BY-SA 3.0, Alpha Stock Images


reklama

reklama


reklama

reklama